OSP w tej wsi powstała w roku 1916. Pierwsza remiza stanęła w pobliżu stawu, blisko kościoła. Obecna, po rozbudowie w roku 1988 i remoncie przed dwoma laty, służy ochotnikom od 1947 r.
- W latach 1920-1939 w naszej straży pożarnej służyli zarówno Polacy jak i zamieszkujący w większości naszą wioskę Niemcy - opowiada Maria Łyszczarz, prezes Stowarzyszenia Razem dla Dziewierzewa. - W czasie okupacji niemieckiej z czasem w szeregi straży włączono też Polaków. Komendantem był Mazurek, Niemiec ze Śląska, zastępcą Polak Czesław Ciesielski.
Dziś OSP Dziewierzewo jest jedną z czterech jednostek w gminie Kcynia włączoną w roku 1997 do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jej strażaków spotkałem w czasie gaszenia pożaru w Stalówce/Karmelicie. Na zawody sportowo-pożarnicze w gminie czy powiecie Dziewierzewo wystawia najliczniejszą drużynę i zajmuje czołowe lokaty. Drużyna kobiet OSP dwa lata temu zajęła V miejsce w województwie.
W tym tygodniu rozpoczęły się uroczystości jubileuszowe. W kościele w Dziewierzewie odprawiona została msza św., strażacy złożyli kwiaty pod tablicą przy szkole, poświęconą Markowi Ulerykowi, oraz na jego grobie. Bo Marek Uleryk z Biura Ochrony Rządu, który chroniąc żonę prezydenta Lecha Kaczyńskiego zginął w katastrofie pod Smoleńskiem, też działał w dziewierzewskiej OSP. Jego ojciec przez wiele lat był prezesem OSP i zasłużył na godną pamięć mieszkańców Dziewierzewa.
Po nabożeństwie mieszkańcy wsi mieli okazję obejrzeć przygotowaną przez Stowarzyszenie Razem dla Dziewierzewa wystawę pt.: OSP - Ojczyźnie życie, Służba Bogu na chwałę, Pomoc ludziom na ratunek. Na 22 ramach można zobaczyć 120 zdjęć, notatek prasowych, wspomnień o Marku Uleryku, jego ojcu i strażakach ochotnikach z Dziewierzewa.
Główne uroczystości 100-lecia OSP w Dziewierzewie odbędą się 25 czerwca.