Termin, wyznaczony przez kujawsko-pomorskiego kuratora oświaty jest nieodwołalny. Kandydaci muszą dostarczyć do godz. 15 świadectwa ukończenia szkoły (podstawowej lub gimnazjum) oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu (ósmoklasisty albo gimnazjalnego). Dokumenty te należy przynieść tylko do szkoły pierwszego wyboru (uczniowie mogą wybrać w sumie trzy placówki, a w nich dowolną liczbę klas).
Myślą o medycynie
- Większość kandydatów dostarczyła już świadectwa i zaświadczenia o wynikach egzaminu - mówi Aldona Sobień, dyrektor VIII LO w Bydgoszczy. - Więcej chętnych mamy po szkole podstawowej, nieco mniej jest gimnazjalistów.
O przyjęcie do „ósemki” ubiega się w tym roku aż 707 ósmoklasistów, w tym 234 z pierwszego wyboru. To liceum wybrało również 607 absolwentów gimnazjum, w tym 165 z pierwszego wyboru.
W VIII LO największym powodzeniem wśród kandydatów zarówno po podstawówce, jak i po gimnazjum cieszą się klasy biologiczno-chemiczne. Na drugim miejscu jest klasa wojskowa. - Ten profil funkcjonuje od kilku lat i jest on chętnie wybierany przez młodzież - mówi Aldona Sobień. - Klasę wojskową prowadzimy we współpracy z Batalionem Dowodzenia Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Nie spodziewamy się, że po pierwszym etapie rekrutacji w naszej szkole pozostaną wolne miejsca, choć pojedyncze mogą się zdarzyć.
Klasy biologiczno-chemiczne oblegane są również w I LO im. Kasprowicza w Inowrocławiu. - Na jedno miejsce przypadają średnio dwie osoby - słyszymy w szkole. Tę klasę wybrało jako pierwszą 75 absolwentów podstawówki oraz 68 gimnazjalistów. Liceum przyjmuje też chętnych do klasy dwujęzycznej (kandydaci musieli zaliczyć wstępny test).
Praca jest, chętnych brak
Sporo uczniów postawiło w tym roku na technika. - Zgłosiło się nieco więcej kandydatów po szkołach podstawowych niż po gimnazjum - mówi Aleksandra Mendyk, wicedyrektor Zespołu Szkół Chemicznych w Bydgoszczy. - Najwięcej chętnych jest do klasy technik fotografii i multimediów. Powodzeniem cieszy się też technik grafiki i poligrafii cyfrowej . W tych zawodach klasy mamy właściwie zapełnione zarówno jeśli chodzi o młodzież po szkole podstawowej, jak i po gimnazjaum. Inaczej jest w przypadku zawodów technik analityk i technik organizacji turystyki. Tutaj mamy dużo chętnych po podstawówce
Mniejszym powodzeniem wśród wszystkich kandydatów cieszy się zawód technika ochrony środowiska. - Praktycznie nie ma chętnych do klasy technik procesów drukowania. To paradoks, bo przecież Bydgoszcz jest centrum drukarstwa i poligrafii, a praca na absolwentów tego kierunku czeka - mówi Aleksandra Mendyk). - Podobny problem mamy w szkole branżowej, gdzie możemy kształcić młodzież w zawodach introligator, drukarz ofsetowy i drukarz fleksograficzny. Zwłaszcza pracownicy w tym ostatnim zawodzie są bardzo poszukiwani na rynku pracy. Wiemy, że firmy posiłkują się osobami w wieku emerytalnym, bo młodych pracowników nie ma.
Wyniki w lipcu
Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 11 lipca. Tam, gdzie jest nabór elektroniczny, uczniowie znajdą je na swoich kontach. Listy z nazwiskami osób wstępnie zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych wywieszą również szkoły. Następnie, do 15 lipca, do godz. 15 uczniowie muszą potwierdzić wolę nauki w danej placówce.
Ostateczne wyniki rekrutacji będą znane 16 lipca.
W tym roku po raz pierwszy w związku z nowymi przepisami o ochronie danych osobowych, uczniowie lub ich rodzice powinni wpisać w systemie oceny ze świadectwa i wyniki egzaminu. Dane te będą weryfikowane przez szkoły.
