Zasiłki wychowawcze (tzw. 500 plus) przyznane przed sierpniem tego roku, były wypłacane tylko do końca września. Od października rozpoczął się nowy okres zasiłkowy. Pieniądze dostają ci, którzy po 1 sierpnia złożyli nowe wnioski o ustalenie prawa do zasiłku wychowawczego. Jeśli ktoś tego nie zrobił, a nie chce stracić pieniędzy za październik, ma jeszcze dwa dni na złożenie wniosku. Można to zrobić osobiście w ośrodkach pomocy społecznej odpowiednich dla miejsca zamieszkania (w Poznaniu to Poznańskie Centrum Świadczeń) lub drogą elektroniczną.
- Wniosek o zasiłek wychowawczy można złożyć w każdym momencie, ale jeśli trafi on do nas w listopadzie, pieniądze zostaną przyznane od tego właśnie miesiąca - tłumaczy Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń.
Ci, którzy wnioski o 500 plus złożą jeszcze w październiku, nie stracą zasiłków za ten miesiąc. Mogą one jednak być wypłacone nawet w grudniu, ale z wyrównaniem od października włącznie. Na takie wyrównanie nie mogą liczyć osoby, które wnioski złożą dopiero w listopadzie (zasiłek zostanie im przyznany od listopada).
Dla kogo 500 plus?
Jak wskazują aktualne dane z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, do tej pory w całej Wielkopolsce w nowym okresie świadczeniowym złożono prawie 251 tysięcy wniosków, z czego ponad 22 procent wpłynęło drogą elektroniczną. Wydano już ponad 83 procent decyzji. W ubiegłym roku świadczenie z programu „Rodzina 500 plus” otrzymało ponad 260 tysięcy rodzin z naszego regionu.
Należy pamiętać, że w nowym okresie zasiłkowym zmieniły się niektóre zasady przyznawania pieniędzy. Podstawowe kryteria pozostały takie same.
500 złotych przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, bez względu na dochód. W rodzinach, w których dochód na osobę nie przekracza 800 złotych (lub 1200 zł w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego), zasiłek będzie przyznany także na pierwsze dziecko.
Zmiany, które wprowadzono w tym roku dotyczą samotnych rodziców, w przypadku których nie wystarczy oświadczenie, ale potrzeba zaświadczenia z sądu o przyznanych alimentach, przedsiębiorców (tzw. „ryczałtowców”) oraz osób, które utraciły dochody.