
Ważnym wczesnym objawem są polipy jelita grubego. - To szypułkowate, wyrastające ze ścian jelit struktury, które mogą mieć charakter łagodny, niezłośliwy, niezwiązany z chorobą nowotworową. Mogą mieć też charakter przednowotworowy lub złośliwy - tłumaczy dr Marek Skoczylas w nagraniu na YouTube. O obecności polipów może świadczyć pojawienie się w kale śluzu, co jest związane z utratą potasu w organizmie - warto to sprawdzić poprzez badania laboratoryjne.

Bóle brzucha występują w 44 proc. przypadków zachorowań na raka jelita grubego. Tym objawom mogą też towarzyszyć skurcze jelit i dyskomfort w jamie brzusznej, wzdęcia i nudności.

Utrata masy ciała występuje w 6 proc. przypadków zachorowań na raka jelita grubego. Ten objaw zawsze powinien wzbudzić niepokój, zwłaszcza gdy zmiana wagi nie jest zamierzona, nieuzasadniona, szybka i nie pojawiają się dodatkowe dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Zmiana rytmu wypróżnień to jeden z najczęstszych objawów raka jelita grubego - występuje w 43 proc. przypadków zachorowań. Chorzy częściej muszą korzystać z toalety, choć niczego nie zmienili w swojej diecie ani trybie życia. Objawom może też towarzyszyć uczucie niepełnego wypróżnienia. Rak jelita grubego może również zmieniać kształt i wygląd stolca, który staje się zbity, ołówkowaty (węższy i cieńszy niż zwykle).