MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie Muzeum Handlu Wiślanego "Flis" w Grudziądzu. W weekend 10 i 11 września zwiedzamy je za darmo. Zobacz zdjęcia

Piotr Bilski
Piotr Bilski
Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Z udziałem parlamentarzystów, samorządowców i zaproszonych gości uroczyście otwarto Muzeum Handlu Wiślanego Flis w Grudziądzu
Z udziałem parlamentarzystów, samorządowców i zaproszonych gości uroczyście otwarto Muzeum Handlu Wiślanego Flis w Grudziądzu Piotr Bilski
Dla VIP-ów Muzeum Handlu Wiślanego "Flis" w Grudziądzu otwarte zostało w piątkowy wieczór. W sobotę i niedzielę (10 i 11 września) nową placówkę zwiedzać można bezpłatnie. Na mieszkańców czeka wiele atrakcji.

Otwarcie Muzeum Handlu Wiślanego "Flis" w Grudziądzu

W piątkowy (9 września) wieczór uroczyście otwarto muzeum "Flis", które utworzono w spichrzu 33-35 w Grudziądzu. Jest to oddział muzeum im. dra Władysława Łęgi.

W uroczystości oficjalnego otwarcia uczestniczyli parlamentarzyści, samorządowcy z regionu.

- Otwarcie takiej instytucji to rzecz wyjątkowa w historii naszego miasta. To rzecz wyjątkowa też dlatego, że powstała dzięki pasji wielu osób. Nie tylko muzealników, nie tylko historyków, ale także pasjonatów historii naszego miasta - mówił Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. I dodawał: - Ta instytucja ma pokazywać jak nasze miasto rozwijało się na przestrzeni wieków, budując się w oparciu o królową polskich rzek - Wisłę.

Prezydent za realizację projektu dziękował muzealnikom, przede wszystkim Emilii Markot-Borkowskiej, która była najbardziej zaangażowana w prace, a także dyrektor Wiolettcie Pacuszce i pozostałym pracownikom grudziądzkiego muzeum. - Mieli takie marzenie i determinację, by to marzenie przełożyć na konkretne działania - mówił Glamowski.

- Nie byłoby tego, gdyby nie było środków finansowych. W ten projekt uwierzył marszałek województwa. Za to, że udało się nam pozyskać prawie 10 mln zł na realizację projektu dziękuję Piotrowi Całbeckiemu - mówił Maciej Glamowski.

Lista podziękowań była bardzo długa, a byli na niej radni województwa i miasta, architekci, wojewódzki konserwator zabytków, urzędnicy wydziałów zaangażowani w tę inwestycję...

- Muzeum otwiera się nie tylko dla mieszkańców Grudziądza, ale jestem przekonany, że mieszkańcy miast i miasteczek naszego województwa będą tutaj przyjeżdżać, aby poznać historię szlaku wiślanego, ale także Grudziądza - mówił z kolei Zbigniew Sosnowski, wicemarszałek województwa.

Wicemarszałek Sosnowski dodał: - Warto to podkreślać, że te pieniądze, które zostały przeznaczone na remont spichlerzy - w wysokości ponad 9 mln zł - pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego, czyli są to pieniądze unijne. Trzeba o tym powiedzieć, bo dzisiaj często słyszymy, że one nie mają znaczenia, że poradzimy sobie bez nich. Nie. Dobrze wykorzystane pieniądze służą nam wszystkim.

Muzeum Handlu Wiślanego "Flis" w Grudziądzu

Po uroczystości dla VIP-ów, w sobotę i niedzielę trwa "weekend otwarcia" Muzeum Handlu Wiślanego "Flis" w Grudziądzu. Przez dwa można placówkę zwiedzać za darmo.

Zwiedzanie Muzeum Handlu Wiślanego "Flis" w Grudziądzu:
sobota, 10 września

 • 12 - oficjalne otwarcie
 • 12-18 - możliwość indywidualnego zwiedzania ekspozycji, pokazy wypieku, stoisko informacyjne, sklep z pamiątkami, stoiska wystawiennicze z regionalnymi produktami
 • 12-14 - warsztaty "Piaskiem malowane"
 • 13, 15, 17 - zwiedzanie z przewodnikiem
 • 14-16 - warsztaty "Brokatowe impresje"
 • 19 - koncert "W nurcie retro"

niedziela, 11 września

 • 12-18 - możliwość indywidualnego zwiedzania ekspozycji, pokazy wypieku, stoisko informacyjne, sklep z pamiątkami, stoiska wystawiennicze z regionalnymi produktami
 • 12-14 - warsztaty "Piaskiem malowane"
 • 13, 15, 17 - zwiedzanie z przewodnikiem
 • 14 -16 - warsztaty "Brokatowe impresje"
 • 16.30 - koncert Kapeli Chełmińskiej.

Jak było na VIP-owskim otwarciu Muzeum Handlu Wiślanego Flis w Grudziądzu zobacz na zdjęciach w galerii:

Z udziałem parlamentarzystów, samorządowców i zaproszonych gości uroczyście otwarto Muzeum Handlu Wiślanego Flis w Grudziądzu

Otwarcie Muzeum Handlu Wiślanego "Flis" w Grudziądzu. W week...

Do muzeum "Flis" warto się wybrać tym bardziej, że w sobotę (10 września) w sąsiedztwie - na Błoniach Nadwiślańskich trwają jednocześnie Dni Twierdzy Grudziądz, przy Flisaku prezentacje grudziądzkich organizacji pozarządowych, a w marinie pokazy modeli pływających.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska