- Wszystko, co dla mnie ważne, zaczęło się w Bydgoszczy - zdradził nam kilka lat temu znakomity aktor i kolekcjoner sztuki.
Urodzony w Bydgoszczy, w kamienicy przy ul. Gdańskiej 95. Wojnę przeżył w rodzinnym mieście - z matką i siostrą. To najtrudniejszy i najsmutniejszy okres. Tak przynajmniej wspominał w rozmowie z "Pomorską". Powojenne obrazy to Okole - ul. Grunwaldzka, Szkoła Podstawowa nr 20 im. Jana Matejki i III LO im. Adama Mickiewicza.
Po maturze zdanej w 1954 r. nie od razu myślał o aktorskiej karierze. Próbował sił w sporcie (boks) i w naukach ścisłych (chemia na UMK w Toruniu). W końcu trafił do Łodzi. Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej ukończył w 1960 r. W filmie zadebiutował epizodem w komedii „Ewa chce spać” (1957), w reż. Tadeusza Chmielewskiego. Długi czas grał role drugoplanowe, m.in. w filmie „Zezowate szczęście” Andrzeja Munka czy „Perła w koronie” Kazimierza Kutza.
Sukces przyniosła mu pierwszoplanowa rola płk. Krzysztofa Dowgirda w serialu „Czarne chmury”, w reż. Andrzeja Konica (1973) i druga „rola wojskowa” płk. Wacława Waredy w „Karierze Nikodema Dyzmy” (Jan Rybkowski, 1980). Potem był Gustaw Kramer, w obrazach Juliusza Machulskiego „Vabank” i „Vabank II czyli riposta”. Jerzy Gruza obsadził go w roli dr. Karola Stelmacha, sąsiada i przyjaciela Stefana Karwowskiego (Andrzej Kopiczyński) w telewizyjnym serialu „Czterdziestolatek”. Pamiętamy go również z roli Piotra Kmity, marszałka wielkiego koronnego w serialu „Królowa Bona” i w filmie fabularnym „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny”. Pod koniec lat 90. u boku Anny Dymnej wystąpił w serialu „Siedlisko” jako Krzysztof Kalinowski, mąż Marianny.
Z końca lat 90. pochodzi też „Złoto dezerterów”, w którym Pietraszak wcielił się w postać rotmistrza „Leliwę”.
Zobacz również: Uważasz się za patriotę? A znasz historię Polski? [quiz]
Przez ponad 30 lat Leonard Pietraszak związany był z warszawskim Teatrem Ateneum.
Wielki powrót Leonarda Pietraszaka do miasta urodzenia ma związek z propozycją "Pomorskiej" (z roku 2010) uhonorowania znamienitego aktora tabliczką w Alei Autografów (co nastąpiło dopiero w 2012 r.). W kwietniu br., z okazji 670. rocznicy nadania praw miejskich Bydgoszczy, otrzymał Medal Prezydenta.
W 2014 r. artysta (wraz z żoną Wandą Majer-Pietraszak) postanowił podarować Bydgoszczy kolekcję obrazów Jana Stanisławskiego i jego znakomitych uczniów. Dzieła będą pokazywane na stałej wystawie w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego, w rozbudowanym gmachu na ul. Gdańskiej 4.
Panie Leonardzie, z okazji pięknego jubileuszu życzymy Panu radości z życia i długich, długich lat w zdrowiu.
***
Gwiazda filmowa, którą można oglądać w skansenie w Chabówce