Zobacz wideo: Śluzy w remoncie – nasza droga na Zachód
Mrocza to gmina bogata w jeziora, gorzej z infrastrukturą turystyczną. Brakuje jej w Rościminie, Witosławiu, Wielu i w innych miejscowościach usytuowanych nad wodą. Już dwa lata temu burmistrz Mroczy zapewniał nas, że gminie zależy na rozwoju turystyki. Warto wykorzystać bogactwo jezior. Samorząd nie ma jednak pieniędzy na znaczące inwestycje w tym zakresie, a są one kosztowne. Musi poprzestać na małych krokach.
Zaczęli od... toalet
Takim małym krokiem była budowa w 2018 r. nowoczesnej toalety kontenerowej na gminnej plaży w Rościminie. Brakowało jej w czasie lata, gdy przyjeżdżali tu plażowicze. W przyszłym sezonie podobny obiekt pojawi się w Witosławiu, zakątku chętnie odwiedzanym w wakacje przez letników, gdzie gmina organizuje od lat imprezy plenerowe m.in. słynne Witosławskie Impresje Ludowe.
Pojawienie się toalety to nie jedyna zmiana, której możemy się spodziewać. W planach jest m.in. zagospodarowanie brzegu jeziora Witosławskiego poprzez budowę piaszczystej plaży, wykonanie stylowego oświetlenia, budowa boiska do siatkówki plażowej i miejsca na ognisko. Jak dowiadujemy się w ratuszu – na wzniesieniu nad jeziorem powstać ma punkt widokowy. A to jeszcze nie koniec zamierzeń, które już zaczęto wcielać w życie…
Centrum z atrakcjami
Do maja 2021 r. w Witosławiu powstanie Centrum Aktywizacji Społecznej, które – takie są zapowiedzi – pozwoli na organizację w przyszłości w tym zakątku gminy jeszcze ciekawszych wydarzeń. W Parku Dworskim odsłonięte zostaną fundamenty dworu. Właśnie w tym miejscu zbudowana zostanie wiata i drewniany podest. Projekt kompleksowej rewitalizacji parku obejmuje także odnowienie zieleni oraz utwardzenie alejek, przy których staną ławki, kosze na śmieci, a także stojaki na rowery. W ramach tego projektu powstanie także w parku siłownia zewnętrzna.
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]
- Prace już się rozpoczęły. Od ubiegłego tygodnia trwa między innymi wycinka krzewów i drzew samosiejek. Ponieważ park jest zabytkowy wszystko odbywa się pod nadzorem konserwatora zabytków. Potem kilka drzew zostanie dosadzonych – informuje nas Krzysztof Wiese, kierownik Referatu Inwestycji i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miejskiego w Mroczy. - Gros robót wykonanych zostanie w najbliższych tygodniach, bo do końca roku mamy do wydania sporo pieniędzy – dodaje.
Przetarg na wykonanie tego zadania wygrało konsorcjum firm z Bydgoszczy. Koszt inwestycji to ponad 2 mln. 228 tys. zł brutto, Samorząd złożył wniosek o wsparcie projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. I pomoc otrzyma. Dofinansowanie ma wynieść ponad 1,5 mln zł.
