"Finansowanie partnerskie" przeznaczone jest dla właścicieli małych firm, którym brakuje kapitału, a z różnych powodów nie mogą skorzystać z bankowej oferty kredytowej. Pożyczki udzielane przez Fundusz nie są oprocentowane. Natomiast klienci sami mają zaproponować jaką część spodziewanej korzyści gotowi byliby przeznaczyć na opłatę za korzystanie z udostępnionego im kapitału. Jedna część tej opłaty ma odzwierciedlać spadek wartości kapitału w czasie i jest równa kwocie, którą przedsiębiorca uzyskałby, gdyby pożyczony kapitał pracował na jego lokacie bankowej. Drugą część określi już sam, a jeżeli nie odniesie spodziewanej korzyści, nie będzie musiał jej płacić.
Przedsiębiorca powinien wierzyć w powodzenie swojego projektu i dlatego gotów jest wnieść z góry opłatę w zadeklarowanej wysokości. Będzie ona potrącona z kwoty pożyczki przy wypłacie. Jeżeli pożyczkobiorca oświadczy, że nie odniósł spodziewanej korzyści, opłata ta zostanie mu zwrócona po spłacie długu.
Podczas podejmowania decyzji o udzieleniu pożyczki pod uwagę brane będą założenia, na których opiera się prognoza przedsiębiorcy oraz wysokość proponowanej przez niego opłaty. W "Mikro" zastrzegają sobie możliwość odmowy nawiązania współpracy w przypadku, gdy założenia klienta zostaną uznane za zbyt optymistyczne lub wysokość proponowanej opłaty nie zapewni pokrycia kosztów analizy i obsługi pożyczki.
- W tej chwili większość udzielanych przez nas pożyczek opiera się na zasadach Finansowania Partnerskiego - mówi Barbara Szkulmowska, przedstawiciel lokalny Funduszu Mikro. - Polecamy je zarówno naszym starym, jak i nowym klientom i ci, którzy z tego skorzystali, są zadowoleni.
Szczegóły pod bydgoskim numerem telefonu 345-72-81. (bz)
