Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pensja burmistrza Mroczy obniżona. Odwołano też skarbnika

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Uchwalę o obniżeniu pensji burmistrza Rada Miejska Mroczy podjęła jednogłośnie
Uchwalę o obniżeniu pensji burmistrza Rada Miejska Mroczy podjęła jednogłośnie Maja Stankiewicz (archiwum)
Rada Miejska Mroczy zmieniła pensję burmistrzowi Mroczy, na którym ciążą zarzuty prokuratorskie. Po powrocie do pracy włodarz gminy będzie zarabiać mniej. Odwołano też panią skarbnik, która w grudni ub.r. zatrzymana została razem z Leszkiem K.

Burmistrz Mroczy zgodnie z uchwałą z grudnia 2018 r. zarabiał 10 tys. 180 zł. Przyznano mu wówczas stawki z górnej półki m.in. wynagrodzenie zasadnicze w maksymalnej wysokości 4700 zł, najwyższy dodatek funkcyjny - 1900 zł. W skład pensji wchodził też dodatek specjalny - 2640 zł i za wysługę lat - 940 zł. Przebywając w areszcie - Leszek K. otrzymywał z mocy prawa połowę swojego uposażenia, czyli ponad 5 tys. zł.

Pierwsza próba obniżenia pensji burmistrzowi podjęta została przez radę pod koniec lutego. Do głosowania jednak nie doszło. Temat został wycofany z porządku obrad na wniosek radnego Łukasza Piotrowskiego.

To co nie udało się zimą, stało się teraz. Na ostatniej sesji Rada Miejska Mroczy obniżyła uposażenie włodarzowi gminy. Decyzja zapadła jednogłośnie (na sesji obecnych było 14 radnych) zyskując moc prawną z chwilą podjęcia.

Wynagrodzenie zasadnicze włodarza gminy obniżone zostało do minimalnego poziomu 3.400 zł. Zmniejszono także dodatek specjalny. Jego obecna wysokość to 720 zł.

Leszek K. zwolniony został w marcu z aresztu. Obecnie jest pod dozorem policji. Bezterminowo zawieszono go w czynnościach służbowych, a to oznacza, że nie pełni obecnie obowiązków burmistrza Miasta i Gminy Mrocza. Obowiązki włodarza gminy wykonuje od grudnia Waldemar Chudzik, zastępca burmistrza Mroczy.

- Pensję w nowej wysokości burmistrz otrzyma po ustaniu przesłanek zakazujących mu pełnienia obowiązków służbowych - podkreślał na sesji Jarosław Odrobiński, przewodniczący Rady Miejskiej Mroczy. Zaznaczył, że wyjątkiem od tej sytuacji jest choroba. Wtedy pracodawca płaci za pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego, potem obowiązek ten przejmuje ZUS.

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]

Rajcy odwołali też z funkcji skarbnika gminy Małgorzatę K.-G., która w grudniu ub.r. zatrzymana została przez policję razem z włodarzem Mroczy. O potrzebie jej odejścia mówiło się w ratuszy od stycznia. Małgorzata K.-G. przebywała ponad 180 dni na zwolnieniu lekarskim. 14 lipca złożyła wniosek o odwołanie jej z funkcji stąd projekt uchwały przygotowany na sesję przez zastępcę burmistrza Mroczy. Rajcy powiedzieli „tak”

Nowym skarbnikiem wybrano Natalię Zmudzińską, pełniącą dotąd obowiązki kierownika referatu finansowo-budżetowego w UMiG w Mroczy. W mroteckim ratuszu pracuje ona od kwietnia 2019 r. Odbierając gratulacje, zapewniła, że nowe obowiązki wykonywać będzie sumiennie i z pełnym zaangażowaniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Odszkodowania i nowe miejsce dla działkowiczów w Trzebini

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska