
Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie
Jest to jedyny w Polsce nadmorski gotycki zamek wybudowany na planie zbliżonym do kwadratu z wieżą wysokości 24 metrów. Budowę zamku rozpoczęto w 1352 roku za panowania Bogusława V, na ten okres datuje się też początek współpracy miasta z Hanzą. W XVIII i XIX wieku w zamku znajdowały się magazyny i więzienie, od 1930 roku muzeum.
Od 1 maja do 30 września muzeum czynne codziennie w godz. 10.00 - 18.00 (kasa czynna do godz. 17.00)
Cena biletu jest uzależniona od tego co chcemy zwiedzić. Tak np. wejście na wieżę kosztuje 8 i 6 zł (w zależności czy przysługuje nam ulga), a do komnat zamkowych 21 i 19 zł.
Zamek jest oddalony ok. 45 minut drogi samochodem od Słupska.

Ruiny zamku w Grabinach-Zameczku
Liczne przebudowy spowodowały niemal całkowitą utratę pierwotnej formy architektonicznej zamku. Czytelny pozostał zarys czworobocznego założenia z wewnętrznym dziedzińcem. Zachowały się pozostałości zachodniego skrzydła dworu obronnego, z kamiennym herbem Gdańska na ceglanej bramie wjazdowej, średniowieczne piwnice, natomiast wewnątrz budynku gospodarczego dawna izba czeladna, w której obecnie mieści się kaplica pw. św Anny i Joachima (którą udało się częściowo odnowić), z zabytkowymi ołtarzem (z 1644 r.) i amboną.
Ruiny znajdują się ok. 15 minut drogi samochodem od Pruszcza Gdańskiego.

Ruiny zamku w Dzierzgoniu
Zamek w Dzierzgoniu zaczęto budować w 1248 roku na miejscu pruskiego grodu. Po zniszczeniach w końcu XIII wieku nastąpiła rozbudowa warowni. Zamek był wzniesiony z cegły na szczycie wzniesienia, górującego od północy nad miastem. W 1414 roku zamek spłonął po zdobyciu go przez wojska polskie, a w 1456 został prawie całkowicie rozebrany. W XVII wieku cegły z ruiny posłużyły do budowy okolicznego kościoła reformatów.
W XIX wieku na miejscu ruin powstał park, a w latach 30. XX wieku zbudowano na szczycie wzniesiono wieżę ciśnień. W lecie na wzgórzu prowadzono wykopaliska archeologiczne, które odsłoniły fundamenty budowli i dawną drogę. U podnóża wzniesienia przy samej ulicy zachowały się fragmenty kamiennego muru oporowego.

Zamek krzyżacki w Lęborku
Zbudowany przez Krzyżaków w stylu gotyckim około połowy XIV wieku na planie prostokąta bez dziedzińca. Był siedzibą wójtów krzyżackich. Wielokrotnie przebudowywany (XVI-XX wiek). Z pierwotnej budowli zachował się gotycki szczyt wschodni, część piwnic, strzelnice, młyn zamkowy oraz fragment muru obwodowego.
Obecnie jest to siedziba Sądu Rejonowego.