Czy ałycza to dobry pomysł na żywopłot?
Ałycza rośnie bardzo wysoko i to sprawia, że może być przydatna na żywopłot. Ale pamiętać trzeba, że zazwyczaj jest bardzo ażurowa i trudna do formowania. I to sprawia, że raczej rzadko z niej korzystamy.
Znakomite efekty daje grab - ale jeśli żywopłot chcemy mieć okazały szybko, to się nie nadaje. Bo rośnie wolno.
Bardzo dobre efekty uzyskać można sadząc żywopłot z modrzewia. Tyle, że pamiętać należy, iż sadzić go trzeba koniecznie jesienią. Nigdy wiosną!
Czy można zbudować żywopłot z dzikiej róży?
Znakomicie się do tego nadaje. Zdrowa i wyrośnięta dzika róża może z powodzeniem zastąpić płot. Gęsto posadzona stanowi barierę nie do przebycia, niezależnie od pory roku. Trzeba jednak pamiętać, że róża potrzebuje dość dużo miejsca. Żeby była ładna i skuteczna powinna zająć pas o szerokości co najmniej 2 metrów. Ma ten walor, że rośnie szybko i jednocześnie wysoko (nawet do 3 metrów!). Do tego ładnie kwitnie i jest tania. Najlepiej sadzić ją co pół metra, w dwóch rządkach na przemian.
Czy na żywopłot nadaje się lipa lub brzoza?
Lipę można wykorzystać, chociaż... trzeba się liczyć z tym, że szybko i często choruje. Wymaga zatem pielęgnacji i uzupełnienia. Z kolei brzoza na żywopłot się nie nadaje. Twardy pień i gałęzie formują się już w pierwszej fazie wzrostu drzewa, co potem utrudnia kształtowanie. Na pewno jednak znakomicie nadaje się na żywopłot bukszpan! Bardzo ładnie wygląda, a do tego łatwo się ukorzenia, więc sadzonki można wyprodukować we własnym zakresie. Jedyna wada, to że nie rośnie zbyt szybko.