Pierwszy dzwonek zabrzmiał też w szkołach za więziennymi murami

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W trzech zakładach karnych na terenie okręgu bydgoskiego naukę w szkołach rozpoczęło aktualnie 530 skazanych.
W trzech zakładach karnych na terenie okręgu bydgoskiego naukę w szkołach rozpoczęło aktualnie 530 skazanych. Okręgowa Służba Więzienna w Bydgoszczy
Nowy rok szkolny zaczął się też we wtorek (1 września) w Centrach Kształcenia Ustawicznego na terenie jednostek penitencjarnych okręgu bydgoskiego. Łącznie w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności kształcić się tam będzie aktualnie 530 osób.

Nauczanie osób skazanych prowadzone jest w Centrach Kształcenia Ustawicznego, działających przy Zakładzie Karnym w Potulicach wraz z filią w Zakładzie Karnym w Koronowie, Zakładzie Karnym we Włocławku i Zakładzie Karnym nr 1 w Grudziądzu. Ta ostatni szkoła to jedyna w kraju szkoła dla skazanych kobiet.

By mogli odnaleźć się na wolności

- Osadzeni mają możliwość kontynuowania nauki w szkołach podstawowych, na kwalifikacyjnych kursach zawodowych oraz w liceach ogólnokształcących - mówi por. Agnieszka Wollmann, rzeczniczka prasowa dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Bydgoszczy. - Zdobycie odpowiedniego wykształcenia i kwalifikacji zawodowych zwiększa ich szanse na aktywny powrót do społeczeństwa po zakończeniu pobytu w warunkach izolacji więziennej oraz odnalezienie się na rynku pracy.

Wszyscy osadzeni w zakładach karnych i aresztach śledczych mają możliwość realizacji prawa do nauki, gwarantowanego im i organizowanego zgodnie z przepisami kodeksu Karnego wykonawczego. W zakładach karnych prowadzi się nauczanie obowiązkowe w zakresie szkoły podstawowej, a także umożliwia się nauczanie na poziomie ponadpodstawowym i na kursach zawodowych.

- Pierwszeństwo w uzyskaniu możliwości objęcia nauczaniem mają skazani, którzy nie posiadają wyuczonego zawodu albo po odbyciu kary nie będą mogli go wykonywać, a także nie ukończyli 21. roku życia - por. Agnieszka Wollmann. - Edukacją skazanych w jednostkach penitencjarnych okręgu bydgoskiego zajmuje się ponad 60 pedagogów zatrudnionych w CKU w jednostkach penitencjarnych.

Nauka w reżimie sanitarnym

W Centrum Kształcenia Ustawicznego w Potulicach naukę rozpoczęło 72 słuchaczy, którzy będą realizowali Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe zdobywając uprawnienia do pracy kucharza, cukiernika/piekarza, kucharza/cukiernika oraz piekarza.

W filii Centrum Kształcenia Ustawicznego w Koronowie uczyć się będzie 135 skazanych. Oferta edukacyjna obejmuje kształcenie w Liceum Ogólnokształcącym oraz na Kwalifikacyjnych Kursach Zawodowych w zawodzie kucharz, cukiernik i piekarz.

W Centrum Kształcenia Ustawicznego w Grudziądzu w Liceum Ogólnokształcącym będą z kolei uczyły się 32 osadzone, z czego 13 z nich w maju 2021 roku będzie miało możliwość przystąpienia do egzaminu maturalnego. 95 uczennic będzie realizowało Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe, zdobywając uprawnienia do pracy w zawodzie krawca i cukiernika.

W Centrum Kształcenia Ustawicznego we Włocławku w Liceum Ogólnokształcącym skazani rozpoczną pierwszy semestr nauki. Będę uczyli się w zawodzie montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Pozostali uczniowie będą realizowali Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe, zdobywając uprawnienia do pracy murarza-tynkarza, betoniarza-zbrojarza, cukiernika, fryzjera i kucharza.

Nauka w Centrach Kształcenia Ustawicznego odbywać się będzie w pełnym reżimie sanitarnym.

500+. Będzie zmiana okresu rozliczeniowego

Wideo

Materiał oryginalny: Pierwszy dzwonek zabrzmiał też w szkołach za więziennymi murami - Express Bydgoski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie