Cztery lata temu, gdy pierwszy raz organizowany był w naszym mieście festiwal muzyki dawnej, o jego patronie - średniowiecznym kompozytorze Piotrze z Grudziądza - słyszało niewielu. Ale kolejne edycje festiwalu zrobiły swoje. - Znajomość Piotra z Grudziądza na pewno wzrasta. A wraz z nią rośnie też poczucie dumy mieszkańców z tego kompozytora - mówi Remigiusz Józefowicz, dyrektor muzycznego wydarzenia.
Ruszył IV Festiwal Muzyki Dawnej im. Piotra z Grudziądza [zdjęcia]
Program tegorocznego festiwalu był najbogatszy z dotychczasowych edycji. Znalazły się w nim koncerty, ale także szereg innych wydarzeń. - Bardzo udały się m.in. spotkania z muzykami oraz konkurs muzyczny dla dzieci w starostwie. Także warsztaty wokalne i wykłady dla licealistów - podsumowuje Józefowicz. I dodaje: - A same koncerty, często kameralne, miały niesamowitą atmosferę. Artyści bardzo ją chwalili.
Koncert zespołu Bastrada. To IV Festiwal Muzyki Dawnej im. Piotra z Grudziądza [zdjęcia]
Ostatni festiwalowy koncert w Grudziądzu, odbył się w niedzielę. Ale nie był to ostatni koncert tegorocznego festiwalu. Już 16 czerwca o Piotrze z Grudziądza głośno będzie w Licheniu Starym, gdzie w bazylice o g. 13 koncert dzieł grudziądzkiego kompozytora wykona chór Tibi Mariae. Taki sam koncert zaplanowano na 8 września w chełmińskim kościele śś. Piotra i Pawła. Na październik natomiast festiwalowe wydarzenia - prelekcje i koncerty - planowane są w Muzeum Narodowym w Warszawie i Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
IV Festiwal Muzyki Dawnej. Grudziądzki Koncert Finałowy Polskiej Opery Królewskiej [zdjęcia]
- A za rok, nasz festiwal będzie imprezą międzynarodową! - zapowiada Remigiusz Józefowicz.
„Gazeta Pomorska” jest patronem medialnym Festiwalu Muzyki Dawnej im. Piotra z Grudziądza.
Polishopa. Rozmowa z organizatorem Radosławem Ratajczakiem.