https://pomorska.pl
reklama
Głosowanie zakończone
Plebiscyt: OSOBOWOŚĆ ROKU 2024

Wybieramy Osobowość Roku w kategorii Nauka



Nominacja za:


kierowanie zespołem badawczym Wydziału Informatyki oraz Wydziału Mechatroniki UKW, który został Liderem Innowacji Pomorza i Kujaw za rozwiązanie pn.: „Egzoszkielet na staw łokciowy”.


____________


Absolwentka kierunku informatyka Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej. Stopień doktora nauk technicznych oraz doktora habilitowanego uzyskała na Wydziale Budowy Maszyn i Zarządzania Politechniki Poznańskiej w dziedzinie nauk technicznych, dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn.



Posiada 35-letnie doświadczenie w obszarze tworzenia oprogramowania, w tym z zastosowaniem sztucznej inteligencji, metod maszynowego uczenia, metod eksploracji danych i odkrywania wiedzy oraz wdrażania systemów zarządzania przedsiębiorstwem klasy ERP. Jako konsultant naukowy i ekspert wdrażała systemy informatyczne w przedsiębiorstwach przemysłowych współpracując z firmami informatycznymi. Ww. doświadczenia praktyczne wykorzystuje w badaniach naukowych oraz przy prowadzeniu przedmiotów z tego obszaru.



Pracę naukową prowadziła na Politechnice Poznańskiej w latach 1989 – 2002, a od 2002 r. pracuje na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W latach 2019-2023 pracowała w Instytucie Informatyki pełniąc funkcję dyrektora Instytutu i kierownika Katedry Metod i Narzędzi Przetwarzania Danych. Od lutego 2023 pracuje na Wydziale Informatyki pełniąc funkcję dziekana Wydziału i kierownika Katedry Sztucznej Inteligencji.



Jest członkiem Komitetu Inżynierii Produkcji Polskiej Akademii Nauk, w tym Przewodniczącą Sekcji Cyfryzacji Produkcji. W Polskiej Komisji Akredytacyjnej pełni funkcję eksperta w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja oraz inżynieria mechaniczna. Ponadto jest członkiem International Association of Engineers.



Ma doświadczenie w prowadzeniu interdyscyplinarnych prac badawczych w dyscyplinach: informatyka techniczna i telekomunikacja oraz inżynieria mechaniczna.



Główne obszary badań naukowych: metody i narzędzia w obszarze sztucznej inteligencji, maszynowego uczenia, odkrywania wiedzy; analiza obliczeniowa danych przy pomocy metod i technik sztucznej inteligencji, modelowanie obliczeniowe procesów przemysłowych zgodnie z paradygmatami Przemysłu 4.0 i Przemysłu 5.0 oraz budowa egzoszkieletów.



Autorka i współautorka 5 książek oraz ponad 220 artykułów i rozdziałów w monografiach, 50 wystąpień konferencyjnych, kierownik lub wykonawca w 20 grantach i projektach innowacyjnych oraz 10 tematach badawczych, zdobywca ponad 15 nagród indywidualnych i zespołowych (w tym nagród JM Rektora UKW, dyplomów MNiSW/EiN, INTARG, Innowator UKW w konkursie Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw i in.), współautorka 3 zgłoszeń patentowych, w tym 1 patentu. Pozwoliło to na osiągnięcie wskaźników bibliometrycznych: ponad 7000 pkt. MEiN, sumarycznego IF blisko 150, h=19 (WoS, 685 cytowań), h=18 (Scopus, 847 cytowań), h=21 (GS, 1282 cytowań). Osiągnięcie tych wskaźników umożliwiło znalezienie się wśród najbardziej wpływowych naukowców i naukowczyń na świecie, według rankingu World’s Top 2% Scientists 2023.




UWAGA! Ważna informacja dla osób

nominowanych do tytułu Osobowość Roku:

warto zadbać o swoją prezentację

w plebiscycie - można dodać zdjęcia

i opis lub zaktualizować dane


KLIKNIJ i EDYTUJ prezentację

____________


Czytaj więcej o plebiscycie

na www.pomorska.pl/osobowosc