https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po 31 latach zmieniono herb Wąbrzeźna. Jest także nowa flaga i pieczęcie. Zobaczcie wzory graficzne

Karina Knorps-Tuszyńska
W środę, 8 września podczas sesji rady miasta w Wąbrzeźnie jednogłośnie przyjęto uchwałę ustanawiającą herb, flagę i pieczęć Wąbrzeźna oraz zasad ich użytkowania
W środę, 8 września podczas sesji rady miasta w Wąbrzeźnie jednogłośnie przyjęto uchwałę ustanawiającą herb, flagę i pieczęć Wąbrzeźna oraz zasad ich użytkowania
W środę, 8 września podczas sesji rady miasta w Wąbrzeźnie jednogłośnie przyjęto uchwałę ustanawiającą herb, flagę i pieczęć Wąbrzeźna oraz zasady ich użytkowania.

W środę, 8 września podczas sesji rady miasta w Wąbrzeźnie jednogłośnie przyjęto uchwałę ustanawiającą herb, flagę i pieczęć Wąbrzeźna oraz zasady ich użytkowania. Inicjatorem wszczęcia dwuletniej procedury aktualizacji symboli miasta był radny rady miasta Aleksander Czarnecki, a zarazem dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Wąbrzeźnie. Warto podkreślić, że do tej pory w Wąbrzeźnie używany był herb miasta zgodny z uchwałą przyjętą w 1990 r. Herb ten nawiązywał do pierwotnego herbu Wąbrzeźna nadanego przez biskupa Jana Dantyszka w 1534 roku. Na czerwonej tarczy umieszczono czarne skrzydło orła, z którym u dołu przecinał się złoty pastorał. W praktyce stosowano jednak model herbu, gdzie na czarnym skrzydle umieszczono dodatkowo białe wypustki. - Mimo daleko idących starań nigdy nie udało mi się ustalić, dlaczego na czarnym skrzydle znalazły się białe wypustki - powiedział podczas sesji 8 września Aleksander Czarnecki.

Jak dodał Aleksander Czarnecki, podczas prac nad aktualizacją symboli miasta Wąbrzeźno zdecydowano się na ujednolicenie wzoru herbu i flagi. Wzór herbu pochodził do tej pory z 1990 r., a flagi z 1996 r. Warto dodać, że wzory te przyjęte zostały w latach, gdy nie obowiązywały jeszcze wymogi uzyskania w tej materii opinii Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komisji Heraldycznej powołanej przy resorcie spraw wewnętrznych i administracji. W związku z tym w 2019 roku rada miasta i burmistrz Wąbrzeźna zdecydowali o weryfikacji wizerunku herbu i flagi z kryteriami wyznaczającymi poprawność historyczną i zgodność ze sztuką heraldyczną oraz zasadami weksylologii. W marcu 2020 r. wskazano, że projekt powinien być zgodny z projektem herbu na zachowanym odcisku najstarszej pieczęci, w związku z tym skrzydło i pastorał powinny się krzyżować u doły, a pastorał powinien dotykać dolnej krawędzi tarczy. Zdecydowano się także na umieszczenie na czarnym skrzydle przepaski w kolorze złotym, występującej w herbie Jana Dantyszka i widocznej na odcisku najstarszej pieczęci miasta. Na podstawie tych ustaleń opracowany został ostateczny projekt herbu, flagi i czterech pieczęci, o których przyjęciu także zdecydowano (miasta Wąbrzeźno, burmistrza Wąbrzeźna, rady miasta Wąbrzeźno oraz przewodniczącego rady miasta Wąbrzeźno).

Jak powiedział podczas sesji burmistrz Wąbrzeźna Tomasz Zygnarowski, projekty herbu, flagi i cztery pieczęci otrzymały pozytywną opinię Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji jako zgodnych z zasadami heraldyki, weksylologii i miejscowej tradycji historycznej. Taka procedura została przeprowadzona w Wąbrzeźnie po raz pierwszy.

Projekty wzorów herbu, flagi i pieczęci opracowali: prof. dr hab. Krzysztof Mikulski z Wydziału Nauk Historycznych UMK w Toruniu oraz artysta plastyk Lech Karczewski. Szkice i rysunki przygotowywała w ramach wolontariatu Kinga Kamińska, absolwentka Liceum Ogólnokształcącego w Wąbrzeźnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska