Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po dyżurze. Dla kogo nowa emerytura?

Relację przygotowała Ewa Brzozowska-Kowalka [email protected]
Na pytania odpowiadała Mirosława Lewandowska z ZUS.
Na pytania odpowiadała Mirosława Lewandowska z ZUS. Fot. Jarosław Pruss
Czy za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia będę miał prawo do emerytury pomostowej? Kto może wcześniej przejść na emeryturę? - to kolejne pytania, które zadawali nasi Czytelnicy. Dzisiaj dalsza część relacji z dyżuru.

Przypomnijmy, w miniony poniedziałek odbył się w naszej redakcji telefoniczny dyżur dotyczący nowych emerytur. Na pytania odpowiadała Mirosława Lewandowska, naczelnik Wydziału Kapitału Początkowego oraz Emerytur i Rent z Systemu Zreformowanego z oddziału ZUS w Bydgoszczy.

Urodziłam się we wrześniu 1949 roku. Mam 30-letni okres składkowy i nieskładkowy. Od 1 lutego 1992 roku do 31 grudnia 2008 roku wykonywałam pracę w pełnym wymiarze czasu pracy w szczególnym charakterze na stanowisku nauczyciela w szkole. Od stycznia br. wykonuję pracę o szczególnym charakterze - prace w ośrodku szkolno-wychowawczym. Czy będę miała prawo do emerytury?
- Niestety nie spełnia pani warunków do emerytury z tytułu wykonywania pracy w szczególnym charakterze, a także nie ma pani prawa do emerytury pomostowej.
Natomiast przysługuje pani rekompensata z tytułu pracy w szczególnym charakterze, wykonywanej do 31 grudnia 2008 roku przez co najmniej 15 lat.

Czy przechodząc na emeryturę trzeba koniecznie rozwiązać umowę o pracę?

- Jeżeli chce pan skorzystać z uprawnień wynikających z art. 184 ustawy o emeryturach i rentach tzn. z tytułu pracy w szczególnych warunkach, wówczas konieczne jest rozwiązanie umowy o pracę.

Urodziłem się w 1951 roku. Mam 37 lat pracy, w tym 27 lat przepracowałem w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Czy mogę przejść na emeryturę?

Możesz zapytać jeszcze dziś!

Nie wszystkim udało się dodzwonić podczas naszego poniedziałkowego dyżuru telefonicznego. Dlatego też jeszcze dziś (środa) czekamy na Państwa pytania pod numerem bezpłatnej infolinii 0800 111 006.

Prosimy także o pytania mailem pod adresem: [email protected]

- W myśl obecnie obowiązujących przepisów na emeryturę będzie pan mógł przejść w momencie ukończenia 60 lat, czyli za dwa lata, ponieważ udokumentował pan na dzień 31 grudnia 1998 roku 25 lat pracy, w tym 15 lat w szczególnych warunkach. Obecnie niestety nie może pan przejść na emeryturę.

Od 1988 roku wykonuję pracę maszynisty pojazdów trakcyjnych. Czy będę miał prawo do emerytury pomostowej?

- O emeryturę pomostową może ubiegać się osoba urodzona po 31 grudnia 1948 roku po osiągnięciu wieku co najmniej 55 lat przez kobietę i co najmniej 60 lat przez mężczyznę, jeżeli ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn. Ponadto trzeba wykonywać prace przez co najmniej 15 lat w szkodliwych warunkach lub w szczególnym charakterze. Są jednak grupy pracowników, które poza wspomnianymi warunkami muszą spełnić jeszcze dodatkowe np. posiadać orzeczenie lekarskie o niezdolności do wykonywania określonej pracy w szczególnych warunkach. Jednak w zamian mogą odejść na emeryturę w wieku niższym niż 55 lat dla kobiety i 60 lat dla mężczyzny. Do tej kategorii należą m.in. pracownicy wykonujący pracę nurka, prace w komorach hiperbarycznych, prace bezpośrednio przy przetwórstwie materiałów zawierających azbest lub prace rozbiórkowe związane z ich usuwaniem, a także osoby wykonujące prace maszynistów pojazdów trakcyjnych. Reasumując, jeżeli lekarz medycyny pracy wyda panu orzeczenie o niezdolności do wykonywania pracy w charakterze maszynisty pojazdów trakcyjnych, wówczas będzie pan miał uprawnienie do emerytury pomostowej w wieku 55 lat. Ponadto udowodnił pan co najmniej 15-letni okres pracy w charakterze maszynisty pojazdów trakcyjnych oraz przed dniem 1 stycznia 1999 roku wykonywał zatrudnienie w szczególnych warunkach co najmniej przez 1 dzień.

Urodziłem się w lipcu 1949 roku. Na dzień 31 grudnia 1998 roku udokumentowałem ponad 27 lat pracy, w tym 15 lat pracy w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Czy będę mógł przejść na emeryturę?
- Będzie pan mógł przejść na emeryturę zgodnie z art. 184 ustawy z 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Stanowi on, że ubezpieczonym urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, przysługuje emerytura, jeżeli do 31 grudnia 1998 roku osiągnęli:
- 15-letni okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
- okres składkowy i nieskładkowy tj. co najmniej 20 lat kobieta i 25 lat mężczyzna.
Emerytura, o której mowa przysługuje pod warunkiem nieprzystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego oraz rozwiązania umowy o pracę - w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem.

Urodziłam się w 1950 roku. Od 4 lat jestem na emeryturze. Będąc na emeryturze od 2 lat i 8 miesięcy pracuję zawodowo. Czy będę mogła wystąpić o przeliczenie mojej emerytury od nowej kwoty bazowej? Czy mogę wystąpić do ZUS o przeliczenie, ponieważ przepracowałam co najmniej 30 miesięcy?
- Przeliczenie świadczenia emerytalnego pani nie przysługuje, ponieważ urodziła się pani po 1948 roku. W momencie ukończenia 60 lat życia będzie pani mogła złożyć wniosek o świadczenie emerytalne i wówczas zostanie ustalona pani emerytura w oparciu o zwaloryzowany kapitał początkowy i składki zewidencjonowane na pani indywidualnym koncie ubezpieczeniowym. W takiej sytuacji ZUS wypłaci dla pani świadczenie korzystniejsze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska