Grupy leków, które mogą upośledzać sprawność za kółkiem
Grupy leków, które mogą upośledzać sprawność za kółkiem
Przeciwbólowe, nasenne, uspokajające, przeciwhistaminowe, miejscowo znieczulające, tryptany, przeciwwymiotne, przeciwbiegunkowe, przeciwcukrzycowe, przeciwkaszlowe.
Nie tylko prowadzenie samochodu pod wpływem narkotyków czy alkoholu jest śmiertelnym niebezpieczeństwem. Zażywanie niektórych farmaceutyków powoduje brak koncentracji, senność i brawurę.
Ośrodek Monitorowania Badania Niepożądanych Działań Leków w Krakowie sporządził raport na ten temat. Wyniki są przerażające. Przykład: 78-letni kierowca przejechał na przejściu dla pieszych kobietę. Zażywał dziewięć rodzajów lekarstw jednocześnie. Każde miało skutki uboczne, które wykluczały prowadzenie auta.
Czytaj ulotki!
Nie wiemy, co zażywamy. Tylko co dziesiąty z nas czyta ulotki dołączone do leków i stosuje się do ich zaleceń.
Niestety, nie na wszystkich lekarstwach obniżających sprawność psychoruchową zamieszczono odpowiedni znak ostrzegawczy - producenci nie mają takiego obowiązku. Lekarze także rzadko zwracają na to uwagę pacjentom.
Nie zdajemy sobie też sprawy, jak wpływają leki dostępne bez recepty.
- Trzeba czytać ulotki i bardzo uważnie obserwować swoje reakcje - przestrzega Jarosław Uziałło, psychiatra, biegły sadowy. - A nade wszystko szczegółowo wypytać lekarza o skutki uboczne. Na przykład leki psychotropowe obniżają koncentrację, ale u niektórych ludzi zwykły paracetamol zażyty w większej dawce może powodować te same objawy i uniemożliwiać jazdę.
Często zapisywany clonazepam, lek stosowany jako nasenno-uspokajający, działa przez 30 godzin. Nawet jeśli zażyjemy go w nocy, rano nadal będziemy odczuwać jego skutki. Nie powinniśmy siadać za kółko. Podobnie działa wiele leków przeciwdepresyjnych, a cztery procent Polaków przyjmuje je codziennie.
W niektórych ulotkach dołączonych do lekarstw można przeczytać ostrzeżenie: "Lek upośledza zdolności motoryczne". Oznacza to, że tracimy koncentrację, jesteśmy senni lub pobudzeni, nie jesteśmy w stanie ocenić sytuacji na drodze, mamy zaburzenia widzenia i zawroty głowy.
Niezdolni do jazdy
Niektóre leki bez recepty obniżające sprawność psychofizyczną
Acatar Acti-Tabs, Acatar Zatoki, Actifed, Actirin, Cirrus, Coldrex, Disophrol, Febrisan, Fervex, Gripex, Gripex Max, Gripex Noc, Ibuprom Zatoki, Modafen, Tabcin Trend, Theraflu Extra Grip.
W normalnych dawkach leki przeciwbólowe dostępne bez recepty nie będą nam przeszkadzały w jeździe. Jeśli jednak zjemy ich ponad normę, mogą z nas zrobić człowieka niebezpiecznego dla innych. Podobnie wiele osób leczących się na choroby układu krążenia nie chce pogodzić się z myślą, że nie powinni dojeżdżać do pracy autem.
- Nawet bardzo popularny aviomarin na chorobę lokomocyjną może być groźny - twierdzi Jarosław Uziałło. - Kiedyś substancję aktywną tego leku stosowano tylko w przypadkach psychiatrycznych.
Także osoby zmagające się z alergią powinny zdawać sobie sprawę, że lekarstwa przeciwhistaminowe mogą wywoływać senność, obniżoną koncentrację i zwalniać reakcje. A leki obniżające nadciśnienie mogą obniżyć je tak, że będziemy półprzytomni.
Niestety, policja nie ma odpowiednich urządzeń do sprawdzania zawartości chemicznej krwi. W niektórych przypadkach nawet pełne badania toksykologiczne nie dadzą odpowiedzi, co zażył sprawca wypadku.