Trzecie z kolei warsztaty w tym mieście z pewnością będą jeszcze wspanialszym i bardziej radosnym wydarzeniem niż w zeszłym roku. Instruktorem będzie czarnoskóry, niezwykle utalentowany dyrygent Brian Fentress ze Stanów Zjednoczonych. Jego doświadczenie w prowadzeniu warsztatów i chórów jest imponujące. Prowadził już warsztaty w Poznaniu, Szczecinie, Toruniu, Wrocławiu, Kopenhadze, oraz Obóz Gospel 2007, a także na co dzień zajmuje się chórem Gospel Joy z Poznania, który w tym roku pod kierownictwem Briana wygrał prestiżowy Międzynarodowy Konkurs Chórów Gospel w Osieku.
Warsztaty są wydarzeniem dla każdego! Niezależnie od wieku, doświadczenia w śpiewaniu i znajomości języka angielskiego.
Znana z takich filmów jak "Zakonnica w przebraniu" albo "Blues Brothers" muzyka gospel już parę lat temu wyszła poza granice Stanów i swoim rytmem zaraża coraz to nowe kraje. Polska nie jest wyjątkiem. Utwory pełne radości, spontaniczności, przyklasku i energii rozbrzmiewają na scenach Poznania, Bydgoszczy, Torunia, Wrocławia, Szczecina, Krakowa, Warszawy, Łodzi i wielu innych miast. Przy niej nie można spokojnie usiedzieć w ławce, nie można popaść w zadumę i melancholię, nie sposób się nudzić. Muzyka gospel porywa do tańca, do wspólnego śpiewania i klaskania niezależnie od tego, czy już dorosłeś, czy jesteś ciągle dzieckiem. Ta muzyka zaraża każdego!
Wywodzi się ona spośród czarnoskórych, niewolniczych społeczności, pracujących przy zbieraniu plonów w Ameryce Północnej na przełomie XIX-XX wieku. Nękani przez białych, czarnoskórzy niewolnicy znajdowali swoje pocieszenie w Bogu, co dało początek nowemu stylowi, nie tylko muzycznemu, ale można powiedzieć - stylowi życia. Ciekawostką jest fakt, że twórcy muzyki gospel żyli w trudnych warunkach, wiedli ciężkie życie, a jednak muzyka, którą tworzyli była radosna, bardzo rytmiczna i wychwalała Boga. Może właśnie to jest to, co tak naprawdę w tej muzyce pociąga. Tak pozytywna treść utworów nie pozwala trwać w smutku i braku nadziei. Człowiekowi po prostu chce się żyć!
Od kilku lat w całej Polsce organizowane są Warsztaty Gospel. Jest to całkiem niecodzienne wydarzenie. W jednym miejscu i o jednym czasie zbiera się kilkadziesiąt, a nawet kilkaset osób, które chcą miło spędzić czas. Podczas zajęć warsztatowicze uczą się piosenek gospel w układzie trzy- lub czterogłosowym.
Całemu wydarzeniu zawsze towarzyszą zarówno chwile refleksji związane z istotną dla chrześcijan treścią pieśni, jaki i wspaniała radosna atmosfera. Warsztaty to oderwanie się od zwykłej, często monotonnej pracy za biurkiem, w szkolnej ławce, czy innych miejscach.
Do uczestnictwa zgłaszają się wszyscy! Wiek nie gra żadnej roli. Nie jest też istotne doświadczenie śpiewania w chórze. Przychodzą dzieci, młodzież i starsi, a często nawet całe rodziny! Przydaje się minimalna znajomość języka angielskiego, ale i to nie stanowi żadnej bariery, gdyż pieśni, które śpiewają warsztatowicze, są przetłumaczone w śpiewnikach. Każdy więc wie o czym śpiewa. Nie ma też przesłuchań kwalifikacyjnych.
Warsztaty wieńczy wielki Koncert Finałowy z udziałem wszystkich uczestników oraz gościa specjalnego. Jest to z pewnością niezapomniane wydarzenie. Każdy staje się wtedy członkiem potężnego Chóru Gospel. Uczestnicy prezentują poznane wcześniej utwory. Atmosfera jest wspaniała, bardzo podniosła i radosna.
Już 27-28 października 2007r. odbędą się III Bydgoskie Warsztaty Gospel, które poprowadzi rewelacyjny, czarnoskóry dyrygent i solista - Brian Fentress ze Stanów Zjednoczonych. Śpiewał w chórkach sławnej Arethy Franklin. Pochodzi z Detroit - miasta czarnej muzyki. W roku 2005 i 2006 był gościem Poznańskich Warsztatów Gospel, a wiosną 2006 i 2007 roku prowadził warsztaty we Wrocławiu, ponadto znany jest także z warsztatów w Toruniu (2007) i Obozu Gospel (2007). Wychował się w rodzinie o chrześcijańskich korzeniach i już od dziecka miał styczność z tym rodzajem muzyki. Muzyka gospel wyraża to, w co Brian wierzy, dlatego poświęca się temu bez reszty i czerpie z tego ogromną satysfakcję. Z pewnością dlatego zarówno warsztatowicze, jak i uczestnicy koncertu finałowego są zachwyceni jego osobą.
Tego typu warsztaty są wynikiem ogromnego zapotrzebowania słuchaczy na ten gatunek muzyki, który jest niewątpliwie bardzo wdzięczny w odbiorze. O słuszności organizacji tego typu imprezy, przekonuje niebywałe zainteresowanie i entuzjazm publiczności podczas koncertów gospel.
Gospel daje nadzieję na lepsze jutro, wnosi powiew świeżości do naszych serc, rozgrzewa je radością i spełnieniem. Tak właśnie działa ta muzyka, a jej głównym przekazem jest radosna Dobra Nowina o śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa - Syna Bożego. Niektórzy nazywają warsztaty muzyczną ucztą, inni zaś pełnymi energii rekolekcjami i rzeczywiście, jest to czas, w którym każdy znajdzie coś dla siebie! Kto nie spróbuje, nigdy się nie dowie...
Wszelkie informacje dostępne są na stronie www.warsztatygospel.pl