Monika Bąk, rzecznik prasowy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, tłumaczy, że niewielka podwyżka abonamentu zawsze podyktowana jest inflacją. W ustawie z 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych zapisano, że miesięczne opłaty są waloryzowane w każdym roku średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, ustalonym w ustawie budżetowej
Zobacz także: Abonament RTV. Skarbówka już się szykuje
Z danych KRRiT wynika, że na koniec czerwca 2012 roku zaległości Polaków z tytułu niepłacenia na publiczne radio i telewizję sięgają 2,1 mld zł. Abonamentu RTV nie płaci ponad 2,5 mln osób. Średnio zaległość na jednego abonenta wynosi 711,56 zł.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podpisała umowę z Pocztą Polską, która wysyła wezwania do zapłaty zaległych należności wraz z odsetkami, nawet za okres od stycznia 2007 roku do chwili obecnej. Wówczas dług może sięgnąć prawie 1600 złotych!
Czytaj też: Skarbówka zapłaci za donosy o oszustach podatkowych. Ile?
Jeśli w ciągu siedmiu dni od otrzymania upomnienia nie uregulujemy należności, dopadnie nas urząd skarbowy. Zaległy abonament RTV fiskus może ściągać na przykład z nadpłaty podatku dochodowego, z rachunku bankowego, poprzez komornika albo z emerytury czy pensji.
Pani Wanda z Bydgoszczy już upomnienie otrzymała.
- Muszę zapłacić dokładnie 808 złotych i 76 groszy. Pieniądze będą mi ściągnięte z emerytury. Przestałam płacić, gdy premier Tusk obiecywał kilka lat temu, że emerytów zwolni z płacenia tego "haraczu". Teraz już mam ukończone 60 lat i emeryturę nie za wysoką, więc załapuję się na zwolnienie z opłaty. Niestety, nie mogę załatwić formalności na poczcie, dopóki nie ureguluję całej zaległości - opowiada bydgoszczanka.
Czytaj: Koniec z niepłaceniem abonamentu RTV. Egzekucje 5 lat wstecz!
Warto wiedzieć, że w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych wraz z odsetkami. Zatem o umorzenie zadłużenia abonent może zwrócić się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Oto adres do korespondencji:
Biuro Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji,
Departament Budżetu i Finansów,
Skwer Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 9,
01-015 Warszawa
Email: abonament@krrit. gov.pl
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Czytaj e-wydanie »