Zapewne jest w Grudziądzu grupa osób, które pamiętają Roberta Małeckiego. W latach 2005-2007 i 2010-2012 pracował w naszym mieście jako dziennikarz. Był szefem redakcji „Nowości Grudziądzkich”.
Jego bohater to dziennikarz
- Była to najważniejsza praca dziennikarska jaką miałem. Prawdziwy poligon! Zajmowałem się różną tematyką, m.in. kryminalną. Wtedy nie miałem jeszcze pomysłu na to, aby zostać pisarzem, ale zdobyte doświadczenia są dla mnie ważne do dziś - mówi Robert.
W swoim dorobku literackim Robert ma trzy własne powieści. To trylogia kończąca się książką „Koszmary zasną ostatnie”, która ukazała się przed dwoma miesiącami. Jej bohaterem jest dziennikarz poszukujący zaginionej żony - ten wątek płynie przez wszystkie tomy trylogii - a przy okazji rozwiązuje inne zagadki kryminalne.
- Zaginięcia są tym, co najbardziej inspiruje mnie do pisania. A dwa najważniejsze z nich, są związane właśnie z Grudziądzem - mówi Robert Małecki. I wyjaśnia: - Pierwsze to wciąż niewyjaśnione zaginięcie dziennikarki Aleksandry Walczak. A drugie to historia z lat 90., kiedy to w porcie nad morzem znaleziono ciało dziewczyny, które zahaczyło o barkę. Tożsamość nastolatki udało się ustalić dzięki temu, że za duże buty miała wypchane papierowymi „kulkami” z „Nowości Grudziądzkich”, co doprowadziło śledczych na właściwy trop.
Robert przekonuje, że na spotkanie autorskie w naszym mieście przyjedzie z dużą radością: - Czas spędzony w Grudziądzu i samo miasto wspominam bardzo dobrze. Kiedyś chciałem związać z nim swoją przyszłość, ale życie potoczyło się inaczej - mówi Małecki.
Patriotyczne akcenty
Robert Małecki będzie gościem piątkowej Nocy Bibliotek w Bibliotece Miejskiej, przy ul. Legionów 28. Wieczór autorski rozpocznie się w czytelni czasopism, o g. 18.30. Wcześniej, o g. 18, w tym samym miejscu, rozpocznie się spotkanie z najaktywniejszymi czytelnikami, a na g. 20.30 zaplanowano spektakl Teatru Rodzinnego „Bunt czarownic w krainie bajek”. Przedstawienie jest przeznaczone dla osób powyżej 12 roku życia.
A co zrobić w tym czasie z pociechą? Najlepiej zaprowadzić ją do działu dla dzieci i młodzieży, gdzie od g. 18 do 21 będzie trwał wieczór z grami i konkursami dla dzieci o tematyce patriotycznej. - Dzieci prosimy o ubranie się w barwy biało-czerwone - mówi Jadwiga Biedzińska z biblioteki.
W wypożyczalni głównej książki będą wypożyczane „w ciemno” - na zasadzie losowania. Natomiast w czytelni głównej otwarta zostanie wystawa portretów i wydawnictw poświęconych Józefowi Piłsudskiemu.
Hasło tegorocznej Nocy Bibliotek brzmi - „Rzeczpospo-Czyta” i związane jest ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości.
Jacek Santorski dla pomorska.pl: - przedsiębiorcy jak siły specjalne.