Profil Wdeckiego Parku Krajobrazowego na Facebooku istnieje od niedawna, a już można na nim zobaczyć kilka bardzo ciekawych filmów, zarejestrowanych przez fotopułapki.
- Służą one również do robienia zdjęć. Uruchamiają się dzięki fotokomórce, czułej na ruch zwierzyny. Lokujemy je w bezpiecznych miejscach, niewidocznych dla zwierząt i ludzi - informuje Anna Fryszka z Wdeckiego Parku Krajobrazowego.
Zobacz również: Bociany do Przygodzic już przyleciały. Oglądaj na żywo
Do kupna fotopułapek zachęcał pracownik parku Krzysztof Skwirowski. - Było warto, mamy je od niedawna, a już dostarczyły nam wielu informacji - podkreśla Anna Fryszka.
Udało się im sfilmować samca łosia i osobnik ten był dla nich całkowitym zaskoczeniem. Dużo radości dostarczyło też im najnowsze nagranie - byków taplających się w błocie.
- Mamy też dziki, ptaki, jelenie. Z dnia na dzień będziemy bogatsi o kolejne obserwacje - sądzi Anna Fryszka.
Obiecuje ona udostępniać ciekawe filmy regularnie.
Jednak rola fotopułapek nie ograniczy się tylko do monitorowania przyrody. Nowoczesne urządzenia mogą się też przydać w zwalczaniu przestępczości w lasach: kradzieży drewna, nielegalnego wywozu śmieci i kłusownictwa.
Spotkanie w tej sprawie odbyło się właśnie w Nadleśnictwie Dąbrowa. - Wymieniliśmy się doświadczeniami, leśnicy wyjaśnili m.in. jak znakowane jest drewno i jakie dokumenty wydają osobie wywożącej je z lasu - mówi Marek Rydzewski, rzecznik policji w Świeciu. - Dowiedzieliśmy się również, jak wyliczyć masę przewożonego drewna, a tym samym sprawdzić, czy pojazd nie jest przeładowany. Będziemy tego pilnować.
Zdjęcia i filmy z Wdeckiego Parku Krajobrazowego - kliknij TUTAJ
Czytaj e-wydanie »