
Sprawdzone triki i porady na kwitnienie piwonii
Choć piwonie są dość łatwe w uprawie, to są czynniki, które mogą zaburzyć albo nawet powstrzymać ich kwitnienie. Zobacz w galerii, jak zadbać o te piękne kwiaty.

Stan korzeni piwonii wpływa na kwitnienie
Piwonie mają grube i wrażliwe korzenie. Łatwo je uszkodzić podczas przesadzania, co sprawia, że nie kwitną nawet przez 2-3 lata. Również zbyt płytkie posadzenie roślin może mieć wpływ na kwitnienie. Roślina bowiem nie będzie miała wystarczająco dużo miejsca na korzenie. Także sadzenie w podmokłej ziemi źle wpływa na korzenie - prowadzi do ich gnicia. Piwonie najlepiej rosną na podłożu obojętnym, lekko kwaśnym i lekko zasadowym.

Nawożenie piwonii
Bardzo ważne jest także właściwe i regularne nawożenie piwonii. Odpowiednio odżywione zawiążą mnóstwo pąków i będą bujnie kwitnąć.
Wczesna wiosna to czas, kiedy piwonie zaczynają intensywnie rosnąć. Dlatego już teraz trzeba zacząć nawożenie.
Zobacz triki na proste i tanie odżywki do piwonii.

Nawóz do piwonii z fusów z kawy
Fusy z kawy zawierają wiele cennych mikroelementów: potas i fosfor, azot i wapń, magnez, żelazo i cynk. Zwłaszcza fosfor jest cenny, gdyż jest niezbędny do prawidłowego zawiązywania się pąków i kwitnienia, wspomaga też rozwój korzeni.
Również potas jest bardzo cenny. Choć w mniejszym stopniu niż fosfor wspiera kwitnienie, to wspomaga odporność roślin na choroby.