W Zespole Opieki Zdrowotnej w Chełmnie podsumowano miniony rok. Jednym z najważniejszych wydarzeń był na pewno sukces chełmińskiego oddziału położniczo-ginekologicznego - 1. miejsce w województwie i 3. w kraju w rankingu Fundacji „Rodzić po ludzku” na około 400 ocenionych szpitali. Zrobiono też wiele zakupów, które poprawiają jakość usług szpitalnych.
Nadesłane SP ZOZO
W Zespole Opieki Zdrowotnej w Chełmnie podsumowano miniony rok. Jednym z najważniejszych wydarzeń był na pewno sukces chełmińskiego oddziału położniczo-ginekologicznego - 1. miejsce w województwie i 3. w kraju w rankingu Fundacji „Rodzić po ludzku” na około 400 ocenionych szpitali. Zrobiono też wiele zakupów, które poprawiają jakość usług szpitalnych.
Część zakupów została zrealizowana dzięki dofinansowaniu z Powiatu Chełmińskiego i ze środków, które Zarząd Powiatu Chełmińskiego wyasygnował na rozwój szpitala.
Na początku roku kupiony został nowym videogastroskop, który niezbędny jest do dobrej diagnostyki i zabiegów górnego odcinka przewodu pokarmowego, jak również sprzęt zabiegowym typu scheiver służącym do wykonywania artroskopii w trakcie zabiegów chirurgicznych - mówi Jacek Misiołek, dyrektor chełmińskiego SP ZOZ. - W marcu z kolei udało się zakontraktować w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia dodatkowe trzy łóżka dla Zakładu Opiekuńczo Leczniczego.
Maj to zakup spirometru bezturbinowego wraz z ustnikami jednorazowymi i filtrem antybakteryjnym, a także uruchomienie Dziennego Domu Opieki Medycznej. To realizacja projektu „Centrum Koordynacji Opieki Medycznej dla osób niesamodzielnych na terenie subregionu toruńskiego", który dofinansowany został z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego na lata 2014-2020.
W czerwcu dyrektor Misiołek podpisał kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie onkologii chirurgii ogólnej, który pozwala na wykonywanie w chełmińskim szpitalu zabiegów onkologicznych.
Druga połowa roku zaczęła się od zakontraktowania z Narodowym Funduszem Zdrowia dodatkowych dwóch łóżek na Oddział Intensywnej Terapii i Anestezjologii. Obecnie jest tam sześć w pełni wyposażonych stanowisk.
- 12 lipca 2019 wykonane w Chełmnie zostało pierwsze wszczepienie portu naczyniowego do chemioterapii - informuje Jacek Misiołek. - Także w lipcu zwiększone zostały limity na kolonoskopię i gastroskopię. W sierpniu zakupiliśmy 12 pomp infuzyjnych, dwie stacje dokujące, dwa stojaki do pomp infuzyjnych i stacji dokujących oraz stojak do pomp infuzyjnych. Natomiast we wrześniu zainwestowaliśmy w zakup dwóch respiratorów.
Kolejne zakupy zrealizowano w październiku. Wówczas nabyte zostały dwa videokolonoskopy wraz z procesorem obrazu, monitorem medycznym, wózkiem medycznym endoskopowym, programem do archiwizacji danych. Początek jesieni to także sukces "porodówki" w Chełmnie - Oddział Ginekologiczno-Położniczy wg rankingu Fundacji „Rodzić do Ludzku” zajął 1. miejsce w województwie kujawsko-pomorskim oraz trzecie w kraju.
Ponadto, zakupiony został sprzęt informatyczny niezbędny do wprowadzenia e-recept, a Oddział Rehabilitacji zyskał nowe świadczenie dla osób po leczeniu operacyjnym.
Listopad to kolejne zakupy - wózka transportowo kąpielowego, monitora modułowego i defibrylatora.
Dodatkowo Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy doposażyła szpitalny Oddział Ginekologiczno-Położniczo-Noworodkowy w dwa fotele do kangurowania. Ciepłe Gniazdko - to urządzenie, którego zadaniem jest zapewnienie optymalnej temperatury ciała maluszka, który wymaga pomocy z utrzymaniem właściwej temperatury ciała. Oddział zyskał również nową wagę elektroniczną noworodkową wraz ze stolikiem jezdnym oraz pulsoksymetr.
Jarosław Chlipała, ordynator Oddziału Wewnętrznego cieszy się, że jego oddział wzbogacił się w defibrylator.
- Przydałoby się oczywiście jeszcze więcej sprzętu - mówi Jarosław Chlipała. - Tu zakupy większe zostały zrobione pięć lat temu, przy okazji remontu generalnego. Więcej natomiast zainwestowano w pracowni endoskopii. Tutaj do dyspozycji mamy świetny sprzęt. Myślimy o zakupie enteroskopu - nowoczesnego urządzenia do badania środkowego odcinka jelita cienkiego. To bardzo drogie urządzenie i na razie na wyposażeniu tylko niektórych dużych szpitali. Marzy mi się taki sprzęt w chełmińskim szpitalu, rozmawiam o tym z dyrektorem. Jestem też już po szkoleniu z jego obsługi, który zrobiłem w Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdyni. Tam również takich badań robią kilka - dwa-trzy- w tygodniu. Metoda nie jest łatwa i czasochłonna.
W chełmińskim szpitalu od lat endoskopia, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ordynatora, bardzo się rozwija.
- Wykonujemy niemal trzysta badań endoskopowych w miesiącu - zarówno gastroskopii, jak i kolonoskopii - wskazuje Jarosław Chlipała.
Wideo
Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski