Inauguracja obchodów 50-lecia Wojewódzkiego Ośrodka Kultury odbyła się w marcu. Przed siedzibą ośrodka przy placu Kościeleckich odbyła się wtedy impreza dla mieszkańców.
Podczas dzisiejszej uroczystości w Teatrze Polskim też nie zabraknie atrakcji. - Zaprosiliśmy osoby i instytucje, które przez okres naszej długiej historii były chociaż przez chwilę związane__z WOK-iem - wyjaśnia Maria Sobczak, dyrektor placówki. Zdzisław Pruss, we właściwy dla siebie sposób, przedstawi historię instytucji. Będzie można obejrzeć etiudy pantomimiczne Mieczysława Giedrojcia oraz występ zespołu "Ból Brzucha". Uroczysty koncert poprowadzą Katarzyna Marcysiak i Zdzisław Pruss.
Podróż kulturalna
Wczoraj w Galerii Wojewódzkiego Ośrodka Kultury na Starym Rynku otwarto wystawę zatytułowaną "Pół żartem, pół wieku - czyli bardzo kulturalna podróż z WOK". - To wystawa o nas - wyjaśnia Maria Sobczak. - O naszych pracownikach, naszej historii i naszych wydarzeniach. Udało nam się zgromadzić na wystawie zdjęcia i plakaty sprzed lat. Między innymi w ten sposób chcemy zaprezentować nasz dorobek.
A dorobek Wojewódzkiego Ośrodka Kultury to, jak mówi dyrektor Sobczak, przede wszystkim ludzie. W tej chwili placówka zatrudnia 58 osób. - Mamy bardzo dobrze przygotowaną i zaangażowaną kadrę, ludzi, którym chce się robić - chwali swoich pracowników szefowa WOK-u. - A zgrany zespół, nawet przy pewnych kłopotach, jest niezwykle ważny.
Nowa siedziba
A największy kłopot Wojewódzkiego Ośrodka Kultury to siedziba. - Nie mamy sali, w której mogłyby ćwiczyć nasze zespoły. Marzymy też o pracowniach z prawdziwego zdarzenia: plastycznej, muzycznej czy grafiki komputerowej - przekonuje Maria Sobczak.
Dziś WOK to, oprócz budynku na placu Kościeleckich, Galeria Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej na Starym Rynku oraz Pracownia Ceramiki i Warsztat Terapii Zajęciowej przy ulicy Toruńskiej. WOK jest organizatorem wielu, odbywających się od lat w Bydgoszczy, imprez. Już 7 września rozpocznie się XII Ogólnopolski Przegląd Artystycznego Ruchu Seniorów ARS2006. **