Weekend upłynął w Lipnie pod znakiem dobrego kina za sprawą 14. Przeglądu Twórczości Filmowej „Pola i inni”. „Politki” otrzymali aktorka Irena Karel i reżyser Dariusz Jabłoński.
W Lipnie odbył się 14. Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni”, zorganizowany przez Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im Poli Negri. Podczas otwarcia festiwalu Grzegorz Koszczka, przewodniczący Rady Miejskiej w Lipnie, odczytał uchwałę o nadaniu Poli Negri pośmiertnie tytułu Honorowej Obywatelki Miasta Lipna. To wielka chwila, bo wszak Apolonia Chalupiec zanim stała się słynną Polą Negri nie tylko urodziła się w tym miasteczku, ale też spędziła pierwsze lata życia.
W piątek widzowie obejrzeli „Safonę” z Polą Negri, a na pianinie zagrał Tomasz Walczak. To było jedyne spotkanie z niemym kinem, bo później przyszedł czas na filmy o wiele bardziej współczesne. W tym roku „Politki” otrzymali aktorka Irena Karel, która od samego początku jest związana z lipnowskim festiwalem, oraz reżyser i producent Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej.
- Jedno wiem, że będę tu przyjeżdżała, jak przyjeżdżałam do tej pory i nic mnie nie zatrzyma – powiedziała Irena Karel po odebraniu „Politki”. – Bardzo dziękuję. To takie małe słowo, ale tu przed wami stoi wielka wdzięczność kobiety, która już ma swoje lata i wie, co dobre.
W sobotę na bulwarze Poli Negri odsłoniła swoją tablicę pamiątkową. Zrobił to też Piotr Andrzejewski, który został uhonorowany „Politką” już w 2015 r. Piotr Andrzejewski jako Peter J. Lucas ma na swoim koncie role w najbardziej znanych serialach amerykańskich m.in. w „Strażniku Teksasu”, „Słonecznym patrolu”, „JAG", „Nikicie” czy „Szpitalu Dobrej Nadziei”. Wystąpił w przejmującym filmie „Śmierć na Evereście” i w dramacie Davida Lyncha „Wewnętrzne imperium” u boku najlepszych amerykańskich aktorów. Jeśli chodzi o rodzime produkcje, to zagrał w „Kiler-ach 2-óch”, „Ostatniej misji” oraz w wielu polskich serialach.
- Odsłonięcie tablicy jest dla mnie czymś bardzo ważnym – zdradził Piotr Andrzejewski. – Nagrody się otrzymuje i stawia na półce, a tu mam przeświadczenie, że ta tabliczka zostanie na pewno na jakiś czas. Mam zamiar przyjechać do Lipna z moimi synami i pokazać im, co robiłem zanim się urodzili, a ta tabliczka jest tego takim zwieńczeniem. Towarzystwo, w jakim się znalazłem na bulwarze napawa mnie dumą.
„Politkę” 2021 wręczono reżyserowi i producentowi Dariuszowi Jabłońskiemu. Przyjechał on do Lipna ze swoją rodziną. Była to dla nich podróż sentymentalna, bo jego dziadkowie mieszkali w Kikole, a on spędzał u nich wakacje. Podkreślił, że właśnie to miejsce go ukształtowało i tam, gdy miał 12 lat zdecydował, że zostanie reżyserem.
Podczas festiwalu nie mogło zabrakło spotkania z piosenką. Licealistki z Teatru Bene Nati zaśpiewały najpiękniejsze piosenki z repertuaru Zuli Pogorzelskiej, a w sobotni wieczór na scenie lipnowskiej „Nawojki” wystąpiła aktorka Katarzyna Dąbrowska z zespołem Urszuli Borkowskiej. Z kolei w niedzielę przedwojenne szlagiery zaśpiewał Kamil Mróz, aktor pochodzący z Lipna, który jest związany z Teatrem Dramatycznym w Warszawie.
Przegląd został sfinansowany przez samorządy województwa kujawsko – pomorskiego i miasta Lipna oraz sponsorów prywatnych. Partnerem organizacyjnym było Miejskie Centrum Kulturalne w Lipnie.
