Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polka czyta...kryminały

oprac. AST
Pixabay
Panie z wypiekami na twarzy zaczytujące się w romansach to już przeszłość. Współczesne Polki o wiele bardziej wolą czytać.

Na pierwszym miejscu wśród gatunków literackich, po jakie sięgają kobiety zarówno w przypadku książek drukowanych (56 procent), jak i ebooków (46 procent) jest sensacja i kryminał, a nie romanse i literatura erotyczna. Mimo sukcesów na liście bestsellerów w ubiegłych latach książek „Pięćdziesiąt twarzy Greya”, „Ciemniejsza strona Greya” oraz „Nowe oblicze Greya” i powrotu mody na literaturę erotyczną, triumfy w kobiecym czytelnictwie święci jednak sensacja i kryminał. Polki chętnie sięgają również po fantastykę, horrory, thrillery oraz po biografie i pamiętniki.

Prawie co druga (49 procent) z ponad 500 zapytanych przez Virtualo respondentek deklaruje, że korzysta z ebooków, a 28 procent również chętnie sięga po audiobooki.

Aż 69 procent zapytanych Polek w ciągu ostatniego roku wysłuchało od 1 do 4 audiobooków, połowa znalazła czas, aby przeczytać od 1 do 4 ebooków, a 24 procent kobiet w tym samym czasie poświęciło czas na lekturę od 1 do 4 książek drukowanych.
Jeśli decydowałyśmy się na zakup ebooków, to najczęściej dla siebie (88 procent), dla dzieci (17 procent) oraz partnera, męża (16 procent wskazań) oraz rodziców (6 procent wskazań).

Większość pań, bo 69 procent pobiera bezpłatne tytuły książek elektronicznych dostępnych na oficjalnych stronach, prawie połowa kupuje ebooki samodzielnie, a 44 procent korzysta z ebooków kupionych przez kogoś z rodziny lub znajomych. Co trzecia zapytana Polka przyznaje się do piractwa, pobierając tytuły z nieoficjalnych źródeł.
Aż 68 procent respondentek deklaruje, że próbowała już czytać ebooki. Panie przyznają jednak, iż w korzystaniu z książek elektronicznych przeszkadza im brak dotyku papieru i zapachu druku.

Okazuje się, że w czasie dłuższych podróży Polki zdecydowanie częściej wybierają ebooki - 50 procent wskazań w porównaniu z książką tradycyjną - 23 procent wskazań.
Jednak przebywając na łonie natury, na przykład w parku lub na plaży, chętniej sięgają po książkę drukowaną. Tak deklaruje 45 procent zapytanych pań.
Na szczęście korzystanie z nowoczesnych form czytania, nie oznacza zerwania z czytaniem książek tradycyjnych. Elektroniczną lekturę panie zdecydowanie wybierają, gdy druk staje się nieporęczny, m.in. w środkach komunikacji miejskiej, w kawiarni, w podróży. W zaciszu domowym lub na łonie natury nadal chętnie sięgają po książki papierowe.

Jakie zdaniem pań książki elektroniczne mają zalety? Brak konieczności noszenia przy sobie ciężkich książek na co dzień (47 procent wskazań) oraz możliwość czytania w każdej wolnej chwili (33 procent), na przykład w pociągu czy autobusie, na przystanku, w poczekalni czy w kolejce.

Dane pochodzące z badania „Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem ebooków i audiobooków” zrealizowanego  metodą CAWI na zlecenie Virtualo przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia.

A wy, wolicie tradycyjne papierowe książki, ebooki czy audiobooki?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska