Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Polska mafia w latach 90 - czas luksusowego życia mafijnych bossów [zdjęcia]

OPRAC.:
Jakub Stykowski
Jakub Stykowski
facebook.com/jaroslaw.masa
Drogie samochody, luksusowe rezydencje i niewyobrażalne bogactwo zdobyte dzięki haraczom, przemytowi narkotyków i korumpowaniu polityków. W latach 90. byli królami życia.

Kulisy życia gangsterów ujawnił na zdjęciach Jarosław S. pseudonim Masa, jeden z kluczowych świadków w procesach Pruszkowa. Zdjęcia wykorzystane za zgodą Jarosława S. Obejrzyjcie kulisy życia polskiej mafii.

W książce „Zagadki kryminalne PRL” czytamy, że w tym okresie gangsterzy z Pruszkowa działali już pełną parą. Funkcjonowały tam bowiem liczne, zwykle kilkunasto­osobowe grupy przestępcze, takie jak gang kierowany przez Wojciecha Kiełbasińskiego „Kiełbasę”, który u schyłku lat 80. wyspecjalizował się w bandyckich napadach na tiry z przemycanym towarem, zwłaszcza alkoholem, papierosami i sprzętem elektronicznym. Z późniejszych zeznań świadka koronnego „Masy” wynika, że największe zyski gangsterzy czerpali z kra­dzieży, a następnie sprzedaży alkoholu i papierosów. Towar pozyskiwali ze wspomnianych napadów na tiry, a także z „transakcji” dokonywanych z handlarzami.

„Barabasz” osobiście nie zajmował się tym procederem, ponieważ - używając języka handlowego - był hurtownikiem, pobierał od każdej z kilkunastu pruszkowskich grup haracze. Mundurowi promotorzy dobrze o tym wszystkim wiedzieli, przymykali dyskretnie oko i wzmacniali w ten sposób pozycję bossa miejscowej mafii. Ta intratna dla obu stron współpraca trwałaby zapewne przez kolejne lata, gdyby nie przedwczesna śmierć Ireneusza P. (rodzina zastrzegła, by nie podawać jego nazwiska). 4 marca 1991 roku „Barabasz” zginął, jadąc z nadmierną prędkością, w wypadku samochodowym w okolicy Warszawy. Według innych wersji wypadek miał miejsce pod Nadarzynem, a nie jak często podawano pod Komorowem, „Barabasz” jechał BMW, a nie ładą, i nie uderzył w drzewo, lecz wpadł w poślizg na prostej drodze. W każdym razie w półświatku szeptano, że na tamten świat przedwcześnie wyprawiła go konkurencja. Fakt ten pozostanie pewnie tajemnicą, a ponadto, z braku dowodów na udział osób trzecich, prokuratura uznała ten wypadek za zdarzenie losowe i sprawę umorzyła.

emisja bez ograniczeń wiekowychprzemoc
Wideo

Strefa Biznesu: Jak wygląda życie na Ukrainie 2 lata od wybuchu wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska