Przypomnijmy, trzy nauczycielki z Zespołu Szkół Centrum Edukacyjnego w Więcborku Agata Banaszkowska, Joanna Bona i Anna Zamkowska - znalazły chętną do współpracy włoską szkołę. Za pośrednictwem internetu wraz z nauczycielkami w Instytutu Technicznego w Grottaminarda Adelą Agostinelli, Mariną Fornaro, Patrizią Matarante i Mileną D'Allesandro postanowiły spróbować sił w konkursie edukacyjnym "Socrates Comenius I". Udało się. ZSCE w Więcborku dostał 40 tys. zł. Podpisano stosowną umowę o partnerstwie szkół i od września 2004 r. trwają prace. W programie bierze udział po 15. uczniów z Więcborka i Grottaminarda. Uczą się polskiego i włoskiego. W marcu więcborczanie pojechali do Włoch. - Sprawdzaliśmy nasze umiejętności językowe, ale i tak głownym językiem kontaktowym był angielski - _wyjaśniają nauczycielki z ZSCE. - Poznawaliśmy Campanię z Grottaminardą, Neapolem i Pompejami. To było zbieranie materiału do przewodnika i poznawanie się na żywo, bez internetu. Mieliśmy też dłuższą wycieczkę do Rzymu.
_4 kwietnia do Polski przyleciała włoska grupa. Trafili na żałobę narodową, więc spędzili noc na czuwaniu w Wadowicach. W sobotę podczas dni otwartych w "ekonomiku" przyjmowali gimnazjalistów spaghetti i plackami ziemniaczanymi. Włosi mieszkają w więcbotrskich rodzinach. Poza tym poznają Krajnę, aby przygotować się do pracy nad przewodnikiem.
We wtorek odwiedzili Sępólno i gościli w starostwie. Starosta Stanisław Drozdowski życzył uczniom z Więcborka i Grottaminardy, aby współpraca się rozwijała.
Polsko-włoskie rozmówki
Tekst i fot. Marietta Chojnacka

Więborczanie i ich włoscy przyjaciele z Grottaminarda przed wejściem na spotkanie ze starostą.
Niedługo kończy się pobyt włoskich uczniów z zaprzyjaźnionej z więcborskim "ekonomikiem" szkoły. Rozmówki polsko-włoskie są coraz ciekawsze,a niedługo ukaże się przewodnik po Campanii i Krajnie.