Na szczęście, kryzys światowych finansów nie odbił się na budżetach gmin naszego powiatu. Co ciekawe, pieniędzy, które chcą one przeznaczyć na inwestycje jest więcej niż w poprzednich latach. To skutek płynących szerokim strumieniem funduszy z Unii Europejskiej.
Łasin: most do remontu
Łącznie ze środkami wspólnotowymi władze Łasina zamierzają w tym roku na inwestycje wydać prawie 8,5 miliona złotych. Z tych pieniędzy będzie m.in. kontynuowana przebudowa drogi z Łasina do Szonowa.
Pierwszy etap modernizacji został zakończony w ubiegłym roku. Drugi ruszy wiosną. Cała inwestycja pochłonie około 1,2 miliona złotych. 500 tys. wyłożył marszałek województwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.
Jakich jeszcze inwestycji mogą się spodziewać mieszkańcy Łasina i okolic?
- Przebudujemy ulicę Olimpijską oraz wymienimy nawierzchnię mostu na Jeziorze Zamkowym. Poza tym będziemy kontynuowali budowę wodociągu z Łasina do Przesławic - mówi Franciszek Kawski, burmistrz Łasina, który wyliczył, że tylu środków na inwestycje w historii jego miasta jeszcze nie było.
Radzyń Chełmiński: rury i trybuny
Tak samo twierdzi Krzysztof Chodubski, burmistrz Radzynia Chełmińskiego. W 2010 roku, władze tego miasta na inwestycje zamierzają wydać 3,8 miliona złotych. Najwięcej, bo aż ponad 2 mln zł pochłonie wymiana sieci wodociągowej w Radzyniu oraz budowa przydomowych oczyszczalni w jego okolicach. Wymiana rur powinna rozpocząć się wiosną.
Dzięki niej będzie mniej awarii i przerw w dostawach kranówki do domów i mieszkań. Dla poprawy jakości wody zostanie przebudowana stacja jej uzdatniania.
- Co prawda znajduje się ona w Mgowie, w gminie Płużnica, ale my również w niej korzystamy. Dlatego dołożymy 300 tys. do jej remontu - tłumaczy Krzysztof Chodubski. - Poza tym przebudujemy starą kotłownię w Dębieńcu i urządzimy w niej świetlicę wiejską. Chcemy także m.in. postawić trybuny przy pełnowymiarowym boisku, tak by bez żadnych przeszkód mogły odbywać się na nim imprezy.
Gmina Grudziądz: stawiamy na gimnastykę
Imprez na pewno nie zabraknie w pełnowymiarowej sali gimnastycznej w Mokrem. Jej budowa to jedna z głównych inwestycji, które na obecny rok zaplanowały władze gminy Grudziądz. Przetarg na to zadanie już został rozstrzygnięty, a pierwsze prace mają ruszyć niebawem.
- Cała inwestycja pochłonie około 3,8 miliona złotych. Jest bardzo ważna, bo uczniowie chodzący do szkoły w Mokrem nie mają gdzie ćwiczyć - twierdzi Jan Tesmer, wójt gminy Grudziądz.
W tym roku gmina rozpocznie także budowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w północnej jej części. Inwestycja będzie realizowana przez najbliższe 3-4 lata i pochłonie około 7, 5 miliona złotych.
Do budżetów kolejnych gmin zajrzymy niebawem.