Zobacz wideo: Jedziesz na wakacje? Potrzebujesz szczepienia i certyfikatu.
Prace na zamku w Golubiu-Dobrzyniu nad utworzeniem Komnaty Dziedzictwa Kultury Polskiej, potocznie zwanej Komnatą Dzieł Utraconych trwały kilka lat. Efekty zaprezentowano 3 lipca.
Przygotowano piękną salę ekspozycyjną na piętrze zamku, w której są schody na poddasze. Podjęto rozmowy z artystami, którzy przygotowali kopie obrazów, które Polska utraciła.
- Jest sporo obrazów, które utraciliśmy bezpowrotnie. Dysponujemy tylko niewielkimi zdjęciami dzieł. Są czarno-białe, nie wiemy w jakich były kolorach. Mimo tego, próbujemy je odtworzyć. Naszą pracę nie do końca można nazwać kopią, bo obrazy mogą się różnić od oryginałów, których nie widzieliśmy. Udało się już wykonać 8 dzieł. Do projektu zostali zaproszeni uznani artyści z Polski i zagranicy. Będą kolejne obrazy, komnata będzie się sukcesywnie zapełniać – mówi malarz Tomasz Jaxa Kwiatkowski.
W komnacie są prace: "Ecce Homo" Ewy Jasek, „Herbaciarka", „Pani z kanarkiem" i „Miłość macierzyńska” Sylwii Janowskiej oraz „Portret młodzieńca" , „Portret młodego Fryderyka Chopina" , „Piaskarz warszawski", które namalował Tomasz Jaxa Kwiatkowski.
W ostatnich dniach na terenie zamku w Golubiu-Dobrzyniu otwarto także Muzeum Militariów. Zobaczyć tu możemy ekspozycję militariów związanych z II wojną światową z prywatnej kolekcji Arkadiusza Osińskiego.
Na zamku zaprezentowano także efekty renowacji armaty będącej rekwizytem w filmie "Potop" - daru Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi dla golubskiego zamku. Jest to kopia XVII-wiecznego działa. Jej odnowienie było możliwe dzięki wsparciu lokalnej firmy.
W wakacje Urząd Miasta w Golubiu-Dobrzyniu zaprasza na zwiedzanie wieży golubskiego kościoła. W wieży można zobaczyć m.in. zabytkowy miech organowy i XIX-wieczny mechanizm zegara, a także pochodzący z XVII wieku dzwon, który podarował Zygmunt III Waza, gdy odwiedzał siostrę Annę Wazównę. Ze szczytu roztacza się piękny widok na miasto. Zwiedzanie jest darmowe. Odbywa się w każdy weekend lipca i sierpnia o godz. 12, 12.30, 13 i 13.30. Wejścia w maksymalnie 10-osobowych grupach, więc warto sprawdzić wcześniej dostępność terminu u przewodnika – tel. 883 856 878. Choć wieża golubskiego kościoła choć ma setki lat, zaledwie od kilku jest dostępna dla turystów.
