Poniedziałek Wielkanocny - co oznacza
Poniedziałek Wielkanocny jest drugim dniem świąt wielkanocnych. Jego inna nazwa to lany poniedziałek. W Polsce ten dzień jest wolny od pracy.
W naszej tradycji Poniedziałek Wielkanocny związany jest z oblewaniem się wodą i robieniem sobie różnych psikusów. Zwyczaj lania wodą sięga czasów pogańskich. W ten sposób nawiązywano bowiem do tego, że po zimowym śnie do życia budzi się przyroda.
Do dzisiaj w różnych rejonach Polski (głównie na wsiach) robi się różne żarty sąsiadom. Może to być zamienienie bram i chowanie narzędzi w gospodarstwie.
Poniedziałek Wielkanocny - kiedy przypada
Poniedziałek Wielkanocny może wypaść w okresie od 23 marca do 26 kwietnia. Nazywany jest też często śmigusem-dyngusem. Wiąże się to z dwoma zwyczajami, które były obchodzone tego samego dnia i z biegiem lat się połączyły.
Dyngus to dawny datek, który gospodynie wręczały chodzącym po domach w Poniedziałek Wielkanocny mężczyznom. Otrzymywali go w zamian za wygłaszanie wierszy i przedstawienia, które wystawiali. Dyngusem były najczęściej jajka, wędliny i pieczywo.
Natomiast śmigus polegał na oblewaniu się wodą. To chrześcijaństwo dodało do niego oczyszczającą symbolikę wody, a także nawiązanie do oblewania nią tłumów, które gromadziły się w poniedziałek po zmartwychwstaniu Chrystusa.