Trudu organizacji gminnych dożynek podjęło się w tym roku sołectwo Tur. Impreza odbyła się w minioną sobotę na boisku sportowym. Tu odprawiona została polowa msza św., podczas której dziękowano za tegoroczne plony, tu włodarze gminy dzielili się z mieszkańcami chlebem wypieczonym z tegorocznej mąki.
Ciasta i nalewki
Swe stoiska w Turze rozstawiły przedstawiciele wielu sołectw z gminy Szubina. Panie z kół gospodyń wiejskich oraz przedstawicielki Ligi Kobiet Polskich z Zamościa serwowały pyszne ciasta i nalewki.
Można też było spróbować grochówki, którą ugotowano dzięki pomocy sponsorów. Była ona uczestnikom dożynek serwowana za darmo. Do zabaw zapraszano dzieci i dorosłych m.in. przy stoisku huty szkła w Turze. Można tu było np. sprawdzić celność swego oka w rzutach do celu.
Grała muzyka
Na scenie zobaczyliśmy m.in. zespół "Kołaczkowianki" z Kołaczkowa. Wystąpiła też dla mieszkańców gminy grupa taneczna z Bydgoszczy, która specjalizuje się w tańcach towarzyskich.
Najpiękniejszy wieniec z Kołaczkowa
Wieńce dożynkowe, a było ich kilkanaście, oceniało czteroosobowe jury, do którego zaproszono: Jadwigę Bołkę, znaną szubińską twórczynię ludową, Mariettę Błaszkiewicz, działaczkę fundacji Partnerstwo dla Krajny i Pałuk, Iwonę Kubiak, przedstawiciela Urzędu Miejskiego w Szubinie oraz Tomasza Wachowiaka z ODR w Minikowie.
Podobnie jak podczas dożynek powiatowych w Ślesinie najwyżej jury oceniło wieniec sołectwa Kołaczkowo. Bardzo podobał się także wieniec sołectwa Zamość (II miejsce) i sołectwa Tur (III miejsce). Z kolei bawiąca się na dożynkach publiczność najwyżej oceniła wieniec z Samoklęsk Małych. Oceniano także stoiska. Tu najwyższe laury przyznano gospodarzom. Podobało się także stoisko Kołaczkowa (II miejsce) i Starego Jarużyna (III miejsce).