
Przyczyny braku apetytu
Poranny brak apetytu ma różne przyczyny. Nie zawsze oznacza coś poważnego, jednak w niektórych przypadkach brak apetytu z rana może wskazywać na chorobę i wymagać nawet szybkiej pomocy medycznej. Oto możliwe przyczyny braku apetytu rano - poznaj je teraz w naszej galerii >>>>>

Zazwyczaj brak apetytu oznacza brak równowagi gospodarki węglowodanowej, wysokiego poziomy hormonów stresu (kortyzolu) i problemów z pracą wątroby. Jest to objaw, którego nie powinno się lekceważyć. Post nocny, który trwa 10 czy 14 godzin, powinien powodować uczucie głosu rano.

Duża kolacja lub późna przekąska poprzedniego dnia to najczęstszy powód porannego braku apetytu, zwłaszcza, jeśli posiłek był bogaty w tłuszcz lub białko. Trawienie zajmuje wówczas więcej czasu, żołądek jest opróżniany wolniej, dlatego uczucie sytości może być odczuwane znacznie dłużej, niż po posiłku, w którym dominują węglowodany. Duża zawartość białka może również wpłynąć na poziom hormonów regulujących uczucie głodu.

WAHANIA POZIOMU HORMONÓW
W trakcie dnia i w nocy zmienia się poziom hormonów we krwi. Może mieć to wpływ między innymi na apetyt. Rano zwykle wyższy jest poziom adrenaliny, która może hamować apetyt, spowalniając tempo opróżniania żołądka,. Niektóre badania sugerują, że rano wyższy może być też poziom leptyny - hormonu odpowiadającego za uczucie sytości. Jeśli odczuwasz nagłe zmiany apetytu, warto porozmawiać o tym z lekarzem.