MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Porcelana PRL z lat 70. i 80. poszukiwana przez kolekcjonerów - ceny unikatów. Tyle w 2024 roku trzeba za nią zapłacić

(S)
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Porcelanowe naczynia i dekoracje w czasach PRL-u królowały w każdym domu. 20 lat temu trafiły jednak głęboko do kartonów, piwnic i na strychy. Wtedy uznane za kiczowate, dziś przeżywają renesans. Aktualne ceny sugerują, że za sprawą ich sprzedaży, można się całkiem nieźle wzbogacić. Warto poszperać w starociach i odkopać te "skarby" poszukiwane przez kolekcjonerów. Zobacz zdjęcia i przykładowe ceny peerelowskiej porcelany.

Spis treści

Porcelana sprzed dekad

Niegdyś schowane głęboko do szaf lub wyrzucone, dzisiaj cieszą się rosnącą popularnością i zyskują na wartości. Poszukiwacze staroci są w stanie zapłacić za nie majątek. Mowa porcelanowych naczyniach, figurkach, wazonach z lat 70., 80. i 90. W czasach PRL porcelanowe wyroby wielu uważało za piękne i eleganckie. U progu XXI wieku uznane za kiczowate, dzisiaj wracają do łask.

Takie naczynia są obiektem zainteresowań kolekcjonerów. Unikalne dzieła sztuki przyciągają uwagę wzornictwem. Są połączeniem tradycji rzemiosła ceramicznego i estetyki folklorystycznej. W latach 50. i 60. XX wieku powstały liczne zakłady ceramiczne i fabryki porcelany, które wytwarzały przedmioty codziennego użytku, ale także wyjątkowe dzieła artystyczne.

Fajans cechował się charakterystycznymi motywami i wzorami. Na porcelanowych wyrobach przedstawiano często sceny z życia wiejskiego, elementy folkloru, zwłaszcza ludowe wzory, które stały się popularne w tamtym czasie. Produkowano serie naczyń czy zestawy stołowe w największych zakładach w Ćmielowie, Chodzieży, Bolesławcu czy Włocławku.

Skąd się bierze wyjątkowość starej porcelany?

Ceramika i porcelana z PRL-u są cenne dla kolekcjonerów z kilku powodów. Po pierwsze, stanowią one ważny dokument historyczny i świadectwo tamtej epoki. Dla wielu miłośników staroci jest to swojego rodzaju podróż w czasie. Po drugie, stare porcelanowe naczynia cechuje duży walor artystyczny. Wiele z tych przedmiotów było projektowanych przez utalentowanych artystów i rzemieślników. Ich prace są często na wysokim poziomie wykonania, widać dbałość o detale.

Dlatego wyroby ceramiczne nadal zachwycają swoją estetyką i stanowią cenne dzieła sztuki. Po trzecie, peerelowskie naczynia, wazony, figurki są również cenione ze względu na swój charakter kolekcjonerski. Wiele z tych przedmiotów było produkowanych w ograniczonych seriach lub w konkretnych okresach czasu, co sprawia, że stają się one unikatowe i trudno dostępne. Z biegiem lat wiele z nich zostało utraconych lub zniszczonych, co tylko podnosi ich wartość dla kolekcjonerów.

Taka porcelana PRL jest najdroższa

Oryginalne i dobrze zachowane egzemplarze porcelanowych wyrobów mogą osiągać wysokie ceny na rynku. Wystawiane na sprzedaż są porcelanowe kury, serwisy kawowe i obiadowe, ale też pojedyncze naczynia: talerze, patery, filiżanki, kubki czy też wazony i figurki. Te najpopularniejsze pochodzą z największych wytwórni porcelany w Polsce. Masz takie w domu? Nie wyrzucaj! Możesz sporo zarobić.

Na OLX ceny starej porcelany z lat 70. i 80. wahają się od kilkudziesięciu złotych za sztukę do nawet 26 000 złotych za cały serwis kawowy lub obiadowy! Furorę za czterocyfrowe sumy robią porcelanowe "Pikasiaki". Taki jeden wazon potrafi kosztować ponad 3 000 zł. Podobnie figurki z porcelany. Zaskakują też ceny kultowych porcelanowych kur. Za sztukę trzeba wyłożyć nawet 300 złotych.

Czytaj też:

  1. Poszukiwane banknoty i monety PRL. Na takich starych pieniądzach można się wzbogacić
  2. Poszukiwana biżuteria PRL. Tyle są dziś warte stare kolczyki, pierścionki, naszyjniki, bransoletki
  3. Takie rzeczy w stylu vintage można dostać na OLX - ceny, zdjęcia. Design PRL jest teraz w modzie
  4. Kultowe scenki i gadżety lat 60., 70. i 80. Te zdjęcia przypomną ci PRL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska