Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porządki po zimie. Gałęzie trzeba ostro przyciąć

ALEKSANDER PUDŁO [email protected] tel. 52 326 31 82
Tomasz Wdzięczny nie narzeka na brak pracy. Prezentuje, jak profesjonalnie przycina się gałęzie jabłoni
Tomasz Wdzięczny nie narzeka na brak pracy. Prezentuje, jak profesjonalnie przycina się gałęzie jabłoni Aleksander Pudło
Ustąpiły ostre mrozy, dlatego niektórzy kujawsko-pomorscy sadownicy już zabrali się za skracanie gałęzi drzewek owocowych.

- Drzewa zacząłem przycinać w styczniu, jednak przez mrozy musiałem przerwać - mówi Tomasz Wdzięczny, sadownik z Tryszczyna. - Gdy ustąpiły, znowu zabrałem się do roboty.

Mniejsze ryzyko chorób
- Przed dużymi mrozami nie jest wskazane cięcie jabłoni i gruszy - potwierdza Barbara Błaszczyńska z Kujawsko - Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Zakrzewie. - Zwłaszcza wtedy są one podatne na uszkodzenia.

- Nawet może dojść do przemarznięcia całego drzewa lub w miejscu, gdzie je przycięliśmy - dodaje Wdzięczny.

Zimowe cięcia, kiedy oczywiście temperatura jest odpowiednia, nie są szkodliwe dla niektórych gatunków drzew oraz dobrze wpływają na późniejszą jakość owoców. - Drzewo nie ma tyle soków i zapewnia się mu lepsze światło słoneczne - uważa Wojciech Klimkiewicz, sadownik z Wtelna. - Przy cięciu ważne jest zachowanie głównej osi, musi być grubsza niż pozostałe gałęzie. One z kolei powinny rozchodzić się od przewodnika pod kątem prostym. Ponadto korona, jeżeli jest luźniejsza, jest mniej narażona na choroby.

- Im więcej gałęzi, tym zawiązanie pęków również jest słabsze, a owoce mniej wybarwione - dodaje Wdzięczny.

Klimkiewicz zaznacza, że w pierwszej kolejności powinno się wycinać pędy, które rosną w górę, w dół lub się krzyżują. - Usuwa się je nawet miesiąc przed zbiorami - mówi.

Pestkowe muszą czekać
Jednak nie wszystkie drzewa można przycinać teraz. - Z cięciem pestkowych lepiej poczekać do późnego lata, po ich owocowaniu, kiedy jest jeszcze ciepło i sucho - wyjaśnia Błaszczyńska. - Gdy jest zimno i wilgotno, narażone są na grzyby i bakterie, o czym często się zapomina. Wtedy niezbędne jest również zabezpieczenie ran. Latem nie jest to aż tak konieczne bo one same wysychają.

Błaszczyńska twierdzi, że odmiany śliw, owocujących w różnych terminach, z konieczności można przycinać na wiosnę. - Natomiast brzoskwinie powinno się ciąć późną wiosną, w okresie okołokwitnienia - twierdzi.

W upały rany schną same
Z użyciem sekatora warto się również wstrzymać w przypadku czereśni i wiśni. - Kiedy są upały, ich rany szybko wysychają i drzewa te nie są wówczas aż tak narażone na choroby grzybowe i kory - wyjaśnia sadownik z Tryszczyna. - Jednak miejsce, w którym drzewo zostało przycięte, powinno pomalować się funabenem lub farbą emulsyjną z dodatkiem topsinu.

- Jeżeli jest to sad czy działka, każde drzewo powinno być przycięte na tak zwaną choinkę, czyli mieć wrzecionowatą koronę - twierdzi Klimkiewicz. - Obojętnie jak się to zrobi, nie będzie tragedii. Jednak lepiej nie przesadzać, gałęzi nie może być za mało.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska