https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Potrącenia

Bożena Sobolewska

     Pracuję w prywatnej spółce w charakterze kierowcy - w innym województwie. Co dwa tygodnie zjeżdżam z trasy do domu. Samochód zostawiam na stacji benzynowej, na strzeżonym parkingu. Ostatnio samochód został okradziony - skradziono plandeki i paliwo. Kradzież zgłosiłem Policji. Mój pracodawca poinformował mnie, że potrąci z wynagrodzenia straty, które powstały w wyniku kradzieży. Powiedział, że ze względu na to, iż jest właścicielem ma prawo potrącić nawet całą pensję i to bez żadnego nakazu sądowego. Czy rzeczywiście tak jest? - STANISŁAW z Sępólna Kraj.
     Fakt, iż pracodawca jest jednocześnie właścicielem firmy, w której pan pracuje nie zwalnia go z przestrzegania przepisów prawa pracy, w tym kodeksu pracy.
     Art. 87 kodeksu pracy stanowi, że z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - podlegają potrąceniu tylko następujące należności:
     

  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych - do wysokości trzech piątych wynagrodzenia,
         

  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjnego - do wysokości połowy wynagrodzenia,
         

  • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi - do wysokości połowy wynagrodzenia,
         

  • kary pieniężne za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy - za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nie usprawiedliwionej nieobecności kara pieniężna nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie nie może przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty, po dokonaniu wymienionych potrąceń.
         Należności inne niż wymienione mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie.
         Jednocześnie zgodnie z par. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 grudnia 1977 roku w sprawie kwot wynagrodzenia za pracę wolnych od potrąceń z innych tytułów niż świadczenia alimentacyjne (Dz.U. nr 37, poz.165 ze zm.), przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości najniższego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy.
         ZAPAMIĘTAJ!
         Pracodawca może dokonywać bez zgody pracownika potrąceń należności tylko ściśle określonych przepisami kodeksu pracy. Jeżeli postępuje wbrew tym regulacjom, pracownikowi przysługuje prawo wystąpienia na drogę sądową.

  • emisja bez ograniczeń wiekowych
    Wideo

    Biznes

    Polecane oferty
    * Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
    Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska