Wibracje Letniego Przesilenia, impreza organizowana przez Chełmiński Dom Kultury pod patronatem "Gazety Pomorskiej", rozpocznie się w sobotę (26.06.2021), upłynie w iście ludowym klimacie, bowiem jak co roku, na terenie ośrodka wypoczynkowego nad Jeziorem Starogrodzkim będziemy świętować obrzęd Sobótki, który jest istotnym elementem, naszych przodków, tożsamości na poziomie regionalnym oraz narodowym.
Uczestnicy będą świadkami kolorowego widowiska zawierającego wiele elementów tanecznych, muzycznych, wykonywanego przez zespoły kultywujące regionalną tradycję folkloru. Na scenie wystąpi teatr Pijana Sypialnia - będący największym niezależnym teatrem w kraju. Aktorzy, wokaliści, tancerze i orkiestra zaprezentują komediowe widowisko wypełnione tańcem i muzyką. Będą królować kujawiaki, oberki i mazur, a głowy gości wypełni ludowa muzyka w nowoczesnej odsłonie.
Sarsa, The Postman, Baranovski - na scenie w Chełmnie
Dzień później rynek rozświetlą gwiazdy polskiej muzyki pop i pop-rock. Słuchacze będą delektować się utworami, które można usłyszeć w największych rozgłośniach radiowych, programach i na festiwalach muzycznych. Wystąpią: The Postman, Baranovski oraz SARSA. Marta Markiewicz (SARSA) i Wojciech Baranowski (Baranovski) to asrtyści, którzy sprzedali tysiące albumów, mają miliony wyświetleń teledysków na YouTube i setki koncertów za sobą, co świadczy o ich rosnącym prestiżu.
Nie zabraknie występów artystycznych dzieci i młodzieży z Chełmińskiego Domu Kultury. Głównym celem jest promocja marki Chełmna – miasta zakochanych®. Wydarzenie przybliży obrzęd Sobótki - ważny element naszych przodków, tożsamości na poziomie regionalnym i narodowym, pobudzi zamiłowanie do folkloru zakorzenionego na Pomorzu. Przedsięwzięcie ma na celu fuzje elementów tradycyjnych, którym jest obrzęd Sobótki z elementami popkultury (koncerty gwiazd muzyki pop), odpowiadając tym samym na potrzeby mieszkańców. Urozmaicenie przez zestawienie tych dwóch motywów wyróżnia event w katalogu imprez województwa kujawsko-pomorskiego, dodając mu niepowtarzalnego charakteru i potencjału na rozwój w kolejnych latach.
- W OSP Brzozowo liczą na wsparcie na nowy samochód. Rusza zbiórka i wysyłanie pism
- Urzędnicy pytają co mają zrobić, by w Chełmnie żyło się lepiej? Ankiety kierują do gr
- Chełmno. Budżet Obywatelski - te projekty zwyciężyły, ale inne mają jeszcze szanse
- Wojewoda kujawsko-pomorski o rządowym funduszu dla gmin popegeerowskich. Zdjęcia
Także w Unisławiu weekend zapowiada się imprezowo.
Dni Unisławia koncertowo i kabaretowo
Piosenkarka Gosia Andrzejewicz, zespół Daj To Głośniej i kabaret „Koń Polski” to gwiazdy tegorocznych Dni Unisławia. Program dwudniowego święta Gminy Unisław zapowiada się interesująco. Imprezę zaplanowano w sobotę i niedzielę (26,27 czerwca).
Sobotnie obchody rozpocznie spotkanie wójta Jakuba Danielewicza z podopiecznymi Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Gminy Unisław. Oficjalne otwarcie Dni Unisławia nastąpi o godz. 15 w parku. Przygotowano wiele atrakcji, m.in.: występy lokalnych zespołów, gry i zabawy dla dzieci, lunapark, stoiska wystawców i informacyjne, w tym: punkt spisowy Narodowego Spisu Powszechnego i dotyczące programu „Czyste powietrze”, bar i strefę food-trucków. Na scenie o godz. 17.30 pojawi się wokalistka Gosia Andrzejewicz, znana z takich utworów, jak: „Słowa”, czy „Pozwól żyć”. O godz. 19 zagra zespół „Daj to głośniej”. Usłyszymy m.in.: „Mama ostrzegała”, czy „Zwariowana noc”. To nie wszystko. Znani Marian i Hela z kabaretu „Koń Polski” pojawią się na scenie o godz. 20.30. Zabawę taneczną pod chmurką, która potrwa do godz. 2, a poprowadzi ją Dj Kaszub.
W niedzielę w Unisławiu odbędzie się koncert muzyki chrześcijańskiej. Zaśpiewa Joanna Mews – Anuszkiewicz w kaplicy parafialnej o godz. 17. Na Dni Unisławia 2021 zapraszają organizatorzy: Gmina Unisław i Gminny Ośrodek Kultury w Unisławiu.
Wybierzcie się na "Spacerek po Chełmnie"
W niedzielę kolejny "Spacerek po Chełmnie", czyli bezpłatne zwiedzanie miasta z przewodnikiem. W niedzielę, 27 czerwca, Jadwiga Alaba-Wesołowska zaprosi na wyprawę pod hasłem: "Zapomniani Chełminianie - śladami miejsc zasłużonych rodów chełmińskich". W programie m.in.: rynek, cmentarz parafialny, ul. Grudziądzka, kościół podominikański, ul. Dworcowa, dawny cmentarz ewangelicki i żydowski.
