MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Apetyt na bułczankę

Piotr Drozdowski
W środę prof. Włodzimierz Dolata i inni członkowie komisji oceniającej mieli sporo pracy, bo na konkurs wyroby dostarczyło ośmiu producentów
W środę prof. Włodzimierz Dolata i inni członkowie komisji oceniającej mieli sporo pracy, bo na konkurs wyroby dostarczyło ośmiu producentów fot. Piotr Drozdowski
Dotąd wygrywały siedleckie firmy. W środę w konkursie na bułczankę zwyciężyły zakłady spoza gminy.

Jak co roku przed Świętem Świni wybierano najlepsze wyroby masarskie. W czwartym już konkursie oceniano bułczanki, kiełbasy białe parzone oraz salcesony białe. Zwracano uwagę na wygląd zewnętrzny, przekrój i walory smakowe, które w przypadku bułczanki i kiełbasy oceniano i na zimno, i na ciepło.

- Jestem na konkursie po raz czwarty. Wzrasta zainteresowanie producentów, którzy nie boją się konkurencji i coraz liczniej zgłaszają do oceny swoje wyroby. Z roku na rok rośnie też jakość wędlin - podkreśla prof. Włodzimierz Dolata z poznańskiej Akademii Rolniczej, który był wczoraj jednym z oceniających.

* W kategorii kiszka bułczana krwista z bułką krojoną wygrał wyrób GS Samopomoc Chłopska Wielichowo (w ub. roku ich bułczanka zajęła drugie miejsce), a wśród producentów kiszek bułczanki krwistej z bułką tartą najlepsza była Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Kruszewni gm. Swarzędz (rok temu wygrali w kategorii szynka tradycyjna).

- Jesteśmy trochę zaskoczeni, że wśród producentów bułczanek i zwycięzców w tej kategorii nie ma firmy z naszej gminy. No cóż, konkurencja była bardzo wyrównana. Może za rok... - mówi Lidia Żuchowska, sekretarz komisji oceniającej, na co dzień pracownica urzędu gminy w Siedlcu.

Honor tamtejszych rzeźników udało się wczoraj uratować w kolejnych dwóch kategoriach.

* Wśród kiełbas białych parzonych wielkopolskich wygrał wyrób Zakładów Mięsnych ,,Sobkowiak'' w Siedlcu

* W kategorii salceson biały zwyciężyła masarnia Stefana Cichego z Kopanicy, która w ub. roku przygotowała najlepszą bułczankę.

W środę w Tuchorzy oprócz kiszek, kiełbas i salcesonów oceniano potrawy ze schabu, które przygotowało 11 kół gospodyń wiejskich. Jako że zmagania odbyły się po południu, wyniki podamy jutro. To wcale nie koniec kulinarnych zmagań z wieprzowiną. - W pierwszym dniu Święta Świni za tydzień w sobotę o 15.00 zapraszamy wszystkich chętnych do wielkiego grillowania, na którym będą oceniane potrawy z karkówki - zapowiada Krzysztof Słomianny z siedleckiego urzędu gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska