Projekt ma na celu stworzenie warunków równych szans edukacyjnych uczniów w roku szkolnym 2009/2010 dzięki zwiększonemu dostępowi do dodatkowych zajęć edukacyjnych.
Zainteresowanych nie brakuje
Projekt jest realizowany przez Starostwo Powiatowe w partnerstwie z gminami: miejską Chełmno, wiejską Chełmno, Kijewo Królewskie, Lisewo, Papowo Biskupie, Stolno, Unisław oraz Katolickim Liceum i Gimnazjum Księży Pallotynów w Chełmnie, uczestniczą w nim też Szkoły-Toruń Artura Wojciechowskiego.
- Uczniowie mogą korzystać z: dodatkowych zajęć dydaktyczno - wyrównawczych, specjalistycznych, z zakresu opieki psychologiczno - pedagogicznej, pozalekcyjnych rozwijających kompetencje kluczowe, innowacyjnych, z zakresu doradztwa edukacyjno - zawodowego, w ramach programu promującego godzenie życia rodzinnego i zawodowego -w wymienia Anna Wojnowska z Zespołu Zarządzania Projektami w Starostwie Powiatowym w Chełmnie. - Starostwo jest liderem projektu, pozostałe gminy i szkoły są partnerami odpowiedzialnymi za realizację. Podpisana umowa określa zasady współpracy lidera projektu z partnerami w celu prawidłowej realizacji. Powiat w całości realizował będzie zadania związane z obsługą finansową projektu.
W "rolniczaku" rosną młodzi artyści
W szkołach zapewniają, że młodzież bardzo chętnie uczestniczy w zajęciach dodatkowych organizowanych w ramach tego projektu.
- W zajęciach dodatkowych organizowanych w ramach tego programu bierze u nas udział jedna klasa - druga Liceum Ogólnokształcącego - informuje Dorota Żulewska, zastępca dyrektora w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie. - Chodzą na lekcje matematyki, języków angielskiego i niemieckiego, pojadą też do teatru i zorganizują telekonferencję z kolegami zza oceanu lub z Anglii. Będą mogli wybrać dowolny temat, chodzi o ćwiczenie języka angielskiego. Poza tym, zaplanowali maraton filmowy. To klasa, która jest z kulturą na "ty", uczniowie chętnie angażują się w organizację wszelkich imprez, przygotowują programy artystyczne. Wszyscy z 27-osobowej klasy chętnie korzystają z bezpłatnych zajęć dodatkowych.
W tej szkole między innymi prowadzony jest też inny projekt realizowany wspólnie ze Starostwem Powiatowym - "Atrakcyjne szkolenie zawodowe w powiecie chełmińskim".
- Matematyka, języki obce, warsztaty przygotowujące do egzaminów zawodowych, kursy specjalistyczne: technik geodezji i obsługa rozsiewacza nawozów to tylko nieliczne z propozycji - oddaje Żulewska. - Lista uczestników przerosła oczekiwania. Nawet, gdy zajęcia odbywają się w soboty.
Poznają zawody od kuchni
Z podobnym entuzjazmem podchodzą do zajęć dodatkowych w Zespole Szkół nr 2 w Chełmnie.
- Prowadzone są zajęcia dodatkowe z wielu przedmiotów szkolnych, kółka, a także zajęcia praktyczne dla klas drugich techniku mechanik w Centrum Kształcenia Praktycznego w Grudziądzu -mówi Kinga Wiśniewska, zastępca dyrektora. - Organizowane są wycieczki edukacyjne pod kątem poznawania zawodów, na przykład logistycy jadą do portów i terminali, sprzedawcy mają zajęcia z doradcą zawodowym i psychologiem oraz z przedsiębiorczości. Natomiast ekonomiści wyjeżdżają do firm w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Ostaszewie. Zainteresowanie jest ogromne. W projekcie bierze udział 290 uczniów i piętnastu nauczycieli.
Realizacja projektu - "Wyrównywanie szans edukacyjnych w powiecie chełmińskim" - potrwa do 30 czerwca 2010 roku. Wartość to 931 519, 50 złotych, dofinansowanie wynosi sto procent.