Odnotowano spadek w kategorii przestępczości pospolitej. Mniej było kradzieży, także tych z włamaniem, rzadziej znikały samochody, mniej odnotowano bójek i pobić. - Komenda Powiatowa Policji realizując ustawowe zadania w 2008 roku, jako priorytet przyjęła zintensyfikowanie działań mających na celu zabezpieczenie prewencyjne i skuteczne przeciwdziałanie zagrożeniom - mówi Agnieszka Sobieralska, oficer prasowy KPP w Chełmnie. - Od sierpnia do października policjanci w czasie wolnym od służby pełnili dodatkowo służbę na rzecz poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego w powiecie. Powyższe działania realizowane były dzięki porozumieniu między starostą a komendantem, w ramach którego policja otrzymała 12 tysięcy złotych na płatne patrole. Czynności te przełożyły się na mniejszą liczbę zdarzeń w tym okresie.
Gubi nadmierna prędkość
Stan bezpieczeństwa na drogach powiatu w 2008 roku w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego uległ pogorszeniu. Ogółem zaistniały 43 wypadki drogowe, w których rannych zostało 55 osób, a 11 osób zginęło. Rok wcześniej wypadków było 35, zginęło 6 osób, a rannych zostało 29. - Główną przyczyna było niedostosowanie prędkości do warunków na drodze - dodaje policjantka. - Pięć zaistniało z winy pieszych, którzy nieostrożne wybiegli przed jadący pojazd.
Zwiększyła się, z 394 w roku 2007 do 483 w roku 2008 - liczna kolizji. Główne ich przyczyny to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, a także wtargnięcie zwierzęcia na drogę.
- Policjanci ruchu drogowego w każdy możliwy sposób przeciwdziałają zagrożeniom w ruchu drogowym, głównie na krajowej "jedynce" i drogach, gdzie występuje największa ilość zdarzeń - dodaje policjantka. - W okresach nasilenia ruchu starano się zapewnić stałą obecność patroli w miejscach zagrożonych, w tym mieszanych z policjantami prewencji, Strażą Miejską i pododdziałami OPP KWP w Bydgoszczy. Prowadzono wzmożone kontrole stanu technicznego pojazdów z funkcjonariuszami ITD, zwłaszcza pojazdów ciężarowych i autobusów.
Nadal utrzymuje się wysoki poziom kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości.
Więcej pieszych patroli i kontroli drogowych
Wzrost przestępczości narkotykowej jest efektem skuteczności własnej mundurowych, gdyż w tych sprawach nie występują pokrzywdzeni, a wszczynane postępowania oparte są najczęściej na materiałach policji.
Wśród najważniejszych celów na rok 2009 chełmińska policja wyznaczyła sobie podniesienie poziomu bezpieczeństwa w miejscach publicznych, w czym pomóc ma zwiększenie liczby patroli pieszych i właściwego ich dyslokowania. - Priorytetem jest też poprawa stanu bezpieczeństwa na drogach, głównie poprzez zwiększenie liczby kontroli drogowych i ujawnianie nietrzeźwych kierujących, a także spowolnienie ruchu - zapowiada Agnieszka Sobieralska.
Dzielnicowi będą musieli poprawić prowadzone rozpoznania: pod względem osobowym i terenowym, zjawisk i zdarzeń mających wpływ na stan porządku publicznego i bezpieczeństwa lokalnej społeczności. - Pracować będziemy nad maksymalnym skróceniem czasu reakcji na wezwanie obywatela oraz nad zwiększeniem skuteczności w zatrzymywaniu sprawców na gorącym uczynku przestępstwa i zatrzymywaniem osób poszukiwanych - dodaje policjantka.