Tuchola
W mieście WOŚP startuje już jutro. W sobotę o godz. 9 XI halowy turniej piłki nożnej mężczyzn o puchar XIX Finału WOŚP. W hali sportowej ZSLiT eliminacje i finały.
A w niedzielę orkiestra rusza już pełną parą. Od godz. 11 na boisku sportowym ZSLiT przejażdżki maluchem wyścigowym, o godz. 12.30 w hali ZSLiT spektakl cyrkowo-teatralny "W małym mieście Kulkidsowie" w wykonaniu dziecięcego cyrku Cool-Kids z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu. Scenarzystą i reżyserem jest Krystian Wieczyński, a przedstawienie zawiera elementy akrobatyki, żonglerki, tańca i ekwilibrystyki, m.in. poruszanie się na szczudłach i monocyklu.
O godz. 14 w kręgielni V otwarty turniej w kręgle klasyczne w kategorii mężczyzn i kobiet.
O godz. 15 w hali ZSLiT III halowy turniej piłki nożnej kobiet o puchar WOŚP w Tucholi z udziałem reprezentacji szkół ponadgimnazjalnych. O tej samej godzinie na boisku pokaz tresury psów policyjnych.
Uroczyste rozpoczęcie jubileuszowego XV światełka do nieba przez członków Stowarzyszenia Miłośników Historii Borów Tucholskich "Historia i Pamięć" w OSiR o godz. 19.45. Pokaz sztucznych ogni na stadionie o godz. 20.00. Wieczorem, po pokazie, "Mała WOŚPoteka" w pubie "Smok" przy ul. Nowodworskiego 58.
Wolontariusze będą rozdawać słodkie serduszka. Tego dnia na ulice miasta wyjdzie z puszkami 130 wolontariuszy z tucholskich szkół. - Sztab będzie się mieścił w ZSLiT - mówi Marek Zienkiewicz, szef tucholskiego sztabu. - Przez wszystkie lata od pierwszego Finału udało nam się zebrać 530 tys. zł.
W liczeniu pieniędzy pomogą fachowcy - panie z Banku Spółdzielczego.
Oprócz tego w weekend będą trwały akcje towarzyszące Finałowi. Na aukcjach internetowych będzie można kupić Serce Borów Tucholskich, srebrne wyroby jubilerskie i przedmioty przekazane przez tucholan na licytację. Oprócz tego pokaz udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wykonaniu grupy ratowniczej z ZSLiT.
Studio zdrowia zaprasza na pomiar tkanki tłuszczowej w TOK o godz. 16 - ewentualne wpłaty wzbogacą konto WOŚP. W sali TOK o godz. 17 podczas koncertu noworocznego organizowanego przez starostwo aukcja gadżetów WOŚP.
Firma transportowa Jantur tego dnia jeździ dla Orkiestry - cały dochód za bilety z niedzielnych kursów wzbogaci konto WOŚP.
W tym roku zbiórkę organizowaną przez fryzjerów "Kemon - zagrajmy razem dla WOŚP" włączyła się tucholska Klinika Włosa, której szefem jest Jacek Ziółkowski. Fryzjerzy już od 15 grudnia kwestują do puszek i licytują maskotki, a w dniu finału wszystkie opłaty uzyskane z usług przeznaczą na rzecz fundacji.
Tego dnia salon szykuje także specjalne atrakcje dla odwiedzających. - Zapraszamy na licytacje maskotek oraz niespodzianek: przedmiotów ofiarowanych przez naszych klientów - zaprasza Magdalena Koszykowska z Kliniki Włosa.
Można liczyć na poczęstunek i miłą atmosferę.
W akcji bierze udział 131 salonów w całym kraju, a podczas wieczornej transmisji telewizyjnej przedstawiciel fryzjerów wręczy Owsiakowi czek z kwotą, jaką uda się zebrać - także w Klinice Włosa w Tucholi.
Gmina Cekcyn
Start o godz. 16 w GOK. O 16.10 przedstawienie bożonarodzeniowe "Wesołych świąt" w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Cekcynie, potem "Balladyna" w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Iwcu.
O godz. 17 "Przedszkolacy Borowiacy" z Przedszkola Gminnego w Cekcynie, o 17.15 grupa cyrkowa "Tuptuś" z GOK, o 17.35 przedstawienie jasełkowe dzieci ze świetlicy w Ostrowie. O godz. 17.50 pokaz sztuki walki aikido grup z GOK. O godz. 18.10 licytacja ofiarowanych przedmiotów. O 18.45 koncert zespołu country "Drink Bar" z Torunia, o godz. 20 światełko do nieba z pokazem sztucznych ogni.
W trakcie imprezy sprzedaż ciast, kawy, loteria fantowa, ognisko z kiełbaskami, pokazy z dziedziny fizyki, łamigłówki matematyczne i inne atrakcje.
Gmina Śliwice
Wolontariusze już rano ruszają z puszkami. Będzie można ich spotkać między godz. 8 a 13 oraz podczas koncertu w GOK. Początek o godz. 15. W programie występy dzieci z przedszkola "Borowiaczek", zespołów tanecznego i wokalnego ze Szkoły Podstawowej w Śliwicach, zespołów z GOK oraz miejscowej Orkiestry Dętej OSP.
W planie również sprzedaż ciast przygotowanych przez panie z KGW oraz potraw kuchni włoskiej. Będzie też licytacja gadżetów na rzecz WOŚP, światełko do nieba i tańce w rytmie rock and rolla do godz. 21.
Gmina Gostycyn i gmina Kęsowo
Gmina Gostycyn
Start o godz. 17 w sali widowiskowej GOK. W programie: koncert zespołu rockowego "Brams" z Gostycyna, występy zespołów tanecznych z GOK, wokalnego "Legato", przedszkolaków z Gostycyna, Bianki Jutrowskiej oraz Harcerskiej Grupy Artystycznej "Północ".
Poza tym żonglerka ogniem, a ok. godz. 20 na skwerze przy GOK miniświatełko do nieba. Imprezę organizuje GOK, pomaga szkoła.
Gmina Kęsowo
Wolontariusze zaczną zbierać pieniądze o godz. 7. Po porannej mszy koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu miejscowej orkiestry mandolinowej Tremolando. O godz. 12 rozgrywki drugiej ligi piłki ręcznej. Zagra zespół LKS z Kęsowa i drużyna z Koszalina. Od godz. 16 do 20 dyskoteka dla gimnazjalistów i starszej młodzieży.
O 20 światełko do nieba. Prawdopodobnie będzie już wówczas wiadomo, ile gotówki udało się zebrać. - Panie z Banku Spółdzielczego w Kęsowie będą liczyć fundusze na bieżąco - mówi dyrektorka Zespołu Szkół w Kęsowie Małgorzata Lorbiecka.
Organizatorem zabawy jest kęsowska szkoła, wspiera ją dom kultury. Tego dnia pomagać będzie 40 wolontariuszy: 10 z Zespołu Szkół w Żalnie i 30 z Kęsowa.
Gmina Lubiewo
Datki od mieszkańców gminy będą zbierać wolontariusze z Tucholi. Natomiast w Suchej - grupa miejscowych dzieci - do trzech puszek.
Tak jak w poprzednich latach imprezę organizują mieszkańcy i szkoła w Suchej. Start o godz. 14. 30 w domu kultury. Wystąpią dzieci z klas "0"-III ze szkoły filialnej w Suchej, które razem z rodzicami przygotowały program świąteczny, m.in. kolędy i piosenki o Mikołaju. Oprócz tego tańce, zabawy i konkursy. - Zapraszamy też do udziału w loterii fantowej. Fanty podarowali rodzice i sołtys. Każdy los jest pełen - zachęcają Barbara Lutostańska i Marzena Romanowska, które wraz z Barbarą Oleksiak są koordynatorkami spotkania.
Światełko do nieba o godz. 18 - organizuje je OSP z Suchej. - Będzie też kawa, herbata i miła atmosfera - mówi Lutostańska. - Finał organizujemy od lat, w tym roku dołącza się do nas szkoła z Lubiewa.
W akcję włączają się zresztą wszyscy mieszkańcy Suchej. Zawartość puszek zostanie policzona w tucholskim sztabie.