Bywa, że wiesz co chcesz powiedzieć, ale plącze Ci się język i nie potrafisz się wysłowić? Najgorzej, jeśli zdarza się to podczas odpowiedzi na ocenę. Żeby uniknąć niespodzianek, warto trochę pogimnastykować narządy mowy. To co innego niż skłony i przysiady, ale też gimnastyka.
Na pewno niektórzy z Was znają słynne powiedzonko: "Suchą szosą Sasza szedł". Zabawa polega na tym, aby zdanie powtórzyć bezbłędnie i jak najszybciej. Zobaczycie, ile będzie śmiechu, kiedy wraz z koleżankami i kolegami spróbujecie swoich sił w tej konkurencji.
Chrząszcz z trzciny
A pamiętacie film "Jak rozpętałem drugą wojnę światową "? Jeżeli macie problemy z wymową zbyt wielu szeleszczących spółgłosek, pomyślcie, co przeżywaliby np. Niemcy, próbujący powiedzieć "Chrząszcz brzmi w trzcinie..." Spółgłoski te nie występują bowiem w ich języku - podobnie jak w wielu innych. Często cudzoziemcy określają język polski jako "szeleszczący". Wiedział o tym główny bohater filmu, który po schwytaniu przez niemieckich okupantów, podał swoje nazwisko: Grzegorz Brzęczyszczykiewicz. Wyobraźcie sobie zdenerwowanie Niemca, nie mogącego nawet wymówić nazwiska, nie mówiąc o jego zapisaniu...
Bądź szczwany
Kto nie chce seplenić i woli błyszczeć przed nauczycielami i kolegami sprawną mową, może wypróbować do ćwiczeń poniższe wierszyki. To jednak propozycja dla osób gotowych na wyzwania:
- W wysuszonych sczerniałych trzcinowych szuwarach, sześcionogi szczwany trzmiel bezczelnie szeleścił w szczawiu, trzymając w szczękach strzęp szczypiorku i często trzepocąc skrzydłami.
- Poczmistrz z Tczewa, rotmistrz z Czchowa.
- Przyszedł Hebrst z pstrągami i słuchał oszczerstw ze wstrętem.
- Chrząszcz brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie, strząsa skrzydła z dżdżu. I trzmiel w puszczy, tuż przy Pszczynie, straszny wszczyna szum. Mąż gżegżółki w chaszczach trzeszczy, w krzakach drzemie kszyk, a w Trzemesznie straszy jeszcze wytrzeszcz oczu strzyg.
Oczywiście, tekst należy powtórzyć dokładnie i jak najszybciej. Powodzenia i dobrej zabawy!
Powiedz: "szcz"
Magdalena Bobkowska
Nie trzeba marzyć o posadzie spikera w telewizji, żeby docenić umiejętność prawidłowego wysławiania się. Zdolność ta przydaje się podczas odpowiedzi na lekcjach i jest nieoceniona w trakcie egzaminów ustnych na studiach. Bo - jak Cię słyszą...