https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powrót do pracy

e.b.-k.
Pracodawca bezpodstawnie wypowiedział mi umowę o pracę. W wyniku odwołania się do sądu, przywrócono mnie do pracy i zasądzono odszkodowanie za okres pozostawania bez pracy w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Czy pracodawca ma obowiązek udzielenia mi urlopu wypoczynkowego za okres pozostawania bez pracy? BARBARA z Grudziądza

     W razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy - stosownie do żądania pracownika - orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.
     Pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, nie więcej jednak niż za dwa miesiące, a gdy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące - nie więcej niż za 1 miesiąc. Taka sytuacja miała miejsce w pani przypadku.
     Ponadto pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, wlicza się do okresu zatrudnienia okres pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie. Okresu pozostawania bez pracy, za który nie przyznano wynagrodzenia, nie uważa się za przerwę w zatrudnieniu, pociągającą za sobą utratę uprawnień uzależnionych od nieprzerwanego zatrudnienia.
     Zatem powyższy okres ustawodawca nakazuje traktować jako okres zatrudnienia, co w konsekwencji wskazuje na to, że w omawianym okresie pracownikowi powinny przysługiwać wszelkie świadczenia, jakie wiążą się ze stosunkiem pracy, a wśród nich również uprawnienia urlopowe (glosa do uchwały Sądu Najwyższego z dnia 28 września 1990 roku, sygn. akt III PZP 15/90).
     Podstawa prawna:
     art. 45 par.1, art.47 i 51 kodeksu pracy.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska