W ubiegły czwartek uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich rozpoczęli warsztaty w ramach "Szkoły Dialogu", programu edukacyjnego fundacji Forum Dialogu objętego honorowym patronatem ministra edukacji narodowej. Warsztaty odbyły się dotychczas z ogromnym sukcesem w ponad 200 szkołach w około 130 miejscowościach całej Polski.
- Jesteśmy jedyną szkołą w województwie pomorskim, która znalazła się w tym programie - informuje Olgierd Buchwald, wychowawca klasy II o profilu humanistycznym, która poznaje historię swojego miasta.
Zajęcia mają przyczynić się do obalania stereotypów i do ugruntowania tezy, że wielokulturowość też ma swoje zalety. - Uczniowie samodzielnie opracowali plan i projekt wycieczki po mieście - mówi Buchwald. - Będzie połączona z grą miejską i upamiętnieniem zabytków albo miejsc, które po nich zostały. Planujemy ją pod koniec listopada.
Szkoła Dialogu to program realizowany od 2008 r., którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. Oparty jest on na przekonaniu, że wiedza, zrozumienie i dialog to klucz do przełamywania barier. Uczestniczące w projekcie szkoły otrzymują tytuł Szkoły Dialogu.
Podczas czterech warsztatów uczniowie poznają szereg zagadnień związanych z kulturą i tradycją żydowską, a następnie pod opieką trenerów Forum przygotują trasę spaceru upamiętniającego przedwojenną historię ludności żydowskiej z Chojnic. Efekty tej pracy zaprezentują mieszkańcom miasta podczas wycieczki finałowej. Sprawozdanie z wycieczki weźmie udział w konkursie, którego zwycięzcy zostaną ogłoszeni w marcu 2016 r. podczas uroczystej Gali Szkoły Dialogu w Warszawie.