Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca dla informatyków. Im kryzys nie straszny

(maw)
Fot. Digitouch
Kogo pracodawcy najchętniej poszukiwali w czerwcu? Pracowników sezonowych? Wcale nie. W cenie byli programiści, specjaliści od telekomunikacji, internetu i e-commerce, czyli handlu w sieci.

Wykształcą specjalistów

Wykształcą specjalistów

W naszym kraju wciąż brakuje osób z wykształceniem technicznym. Dlatego też Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego będzie płacić tysiąc złotych stypendium miesięcznie tym, którzy podejmą studia na tzw. kierunkach zamawianych, uznanych za kluczowe dla gospodarki. Są to m.in. kierunki związane z informatyką, takie jak technologie informatyczne w elektrotechnice, technologie informatyczne w budowie maszyn, informatyzacja i robotyzacja, automatyka i informatyka, mechatronika.

- Dziś trudno sobie wyobrazić nawet małą firmę, która nie stosuje rozwiązań informatycznych. Dlatego też, mimo gorszej kondycji gospodarki, sytuacja informatyków i zawodów związanych z Internetem i telekomunikacją na rynku pracy wygląda lepiej, niż wielu innych branż - zapewnia Beata Szilf-Nitka, dyrektor generalny internetowej giełdy pracy infoPraca.pl

Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, przeciętne wynagrodzenie w I kwartale 2009 roku wyniosło 3185,61 zł brutto. Pensje w branży IT plasują się zdecydowanie powyżej średniej krajowej. Zatem, ile zarabiają informatycy?

Programista może liczyć na średnią pensję w wysokości 5 tys. brutto, administrator sieci 5,8 tys., natomiast kierownik projektów informatycznych aż na 9 tys. Zbliżone do średniej krajowej zarobki proponowane są grafikom (3,5 tys.) oraz serwisantom komputerów (3 tys.). Na najwyższe zarobki, sięgające 20 tys. brutto, mogą liczyć dyrektorzy działów informatyki w dużych firmach.

Beata Szilf-Nitka ocenia: - Tempo wzrostu płac spadło, co jest dobrą informacją dla przedsiębiorców, ponieważ oczekiwania potencjalnych pracowników są zdecydowanie bardziej wyważone niż jeszcze przed rokiem. Dzisiaj pracownicy cenią przede wszystkim stabilność zatrudnienia i bardziej rozważnie podejmują decyzję o poszukiwaniu nowego pracodawcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska