Praca na świadczeniu przedemerytalnym

Ewa Brzozowska-Kowalka
Fot. sxc
Tak jak w przypadku emerytów i rencistów osoby pobierające zasiłki i świadczenia przedemerytalne mają możliwość podjęcia dodatkowej pracy.

Przejście na świadczenie przedemerytalne nie oznacza zakazu podejmowania działalności zarobkowej. Obowiązujące przepisy wyznaczają jedynie progi dochodowe, których przekroczenie powoduje zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia.

Pierwszy z nich to tzw. dopuszczalna kwota przychodu stanowiąca 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w roku kalendarzowym. Obecnie wynosi ona 1472 zł.

Druga kwota to tzw. graniczna kwota przychodu wynosząca 70 proc. wspomnianego wynagrodzenia (aktualnie 2060 zł).

W odróżnieniu od emerytur i rent, gdzie progi zarobkowe zmieniane są co trzy miesiące, w przypadku zasiłków i świadczeń przedemerytalnych obowiązują one w całym roku rozliczeniowym. Obecny rok rozliczeniowy trwa od 1 marca 2009 roku do 28 lutego 2010 roku.

Co się wlicza do przychodu?

Na zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń i zasiłków przedemerytalnych wpływa przychód osiągany z tytułu wykonywania działalności obowiązkowo podlegającej ubezpieczeniom społecznym. Za działalność tę uważa się zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową lub pozarolniczą działalność.

Przychodem są także kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, a także kwoty świadczenia rehabilitacyjnego.
Wobec tego przychody takie jak: darowizny, pożyczki, wygrane w grach losowych pozostają bez wpływu na wysokość świadczeń.

Progi przychodu

Przewidziane są dwa progi przychodu, których przekroczenie przez osobę dorabiającą do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego powoduje zmniejszenie albo zawieszenie tego świadczenia. Są to:
- dopuszczalna kwota przychodu, która stanowi 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym,
- graniczna kwota przychodu ustalana jako 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Zmniejszenie

Wysokość świadczenia i zasiłku przedemerytalnego podlega zmniejszeniu, jeżeli łączna kwota przychodu (uzyskanego zarobku) i świadczenia przekroczy miesięcznie dopuszczalną kwotę przychodu 1472 zł, a dodatkowy przychód nie jest wyższy niż tzw. graniczna kwota przychodu tj. 2060 zł.

Świadczenie i zasiłek przedemerytalny ulega zmniejszeniu o kwotę tego przekroczenia pomniejszoną o składki na ubezpieczenia należne od ubezpieczonego i ustalone od kwoty przekroczenia.

Zawieszenie

Jeżeli przychód przekracza miesięcznie kwotę 2060 zł (w okresie rozliczeniowym od 1 marca 2009 roku do 28 lutego 2010 roku), wówczas ZUS zawiesi prawo do świadczenia przedemerytalnego i wstrzyma jego wypłatę, od miesiąca, w którym zostanie osiągnięty ten przychód.

Osoby, którym ZUS zawiesi świadczenie lub zasiłek przedemerytalny ze względu na wysokość osiąganych przychodów, muszą pamiętać, że gdy zaprzestaną wykonywania dodatkowej działalności zarobkowej albo będą osiągały niższe przychody, ZUS zacznie znów wypłacać im świadczenie.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie