Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Praca zdalna: istnieje kraj, w którym co czwarty pracownik przeszedł na home office

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Angela Yuriko/ Pixabay.com
W 2020 r. blisko 9 proc. pracowników w Polsce doświadczyło home office. Znajdujemy się poniżej unijnej średniej, gdzie pracowało z domu blisko ponad 12 proc. zatrudnionych. W niektórych krajach praca zdalna cieszy się dużo większą popularnością.

Praca zdalna w pandemii stała się bardziej powszechna. Widać to na przykładzie danych Eurostatu, który zbadał, jaki odsetek mieszkańców poszczególnych państw pracował w trybie home office. W 2020 r. średnio 12,3 proc. osób pracujących w Unii Europejskiej (w wieku od 15 do 64 lat) świadczyło pracę z domu – szacuje Eurostat. Jednak w Polsce home office cieszy się mniejszą popularnością. W zeszłym roku pracę zdalną wykonywało 8,9 proc. Polaków mających zatrudnienie. Home office w naszym kraju cieszy się większym powodzeniem niż na Słowenii, w Szwecji czy Czechach.

Pracę zdalną w UE najczęściej wykonywały osoby w wieku od 25 do 49 lat. Zdecydowaną liderką pod względem popularności pracy zdalnej jest Finlandia, gdzie co czwarta osoba (25,1 proc.) świadczyła pracę z domu. Nieznacznie ustępują jej: Luksemburg (23,1 proc. pracowników) i Irlandia (21,5 proc.). Tylko w niewielkim stopniu na pracę zdalną udało się przestawić Bułgarom (1,2 proc.), Rumunom (2,5 proc.), Chorwatom (3,1 proc.) i Węgrom (3,6 proc.). 

Na home office częściej decydują się pracownice (13,2 proc. kobiet wobec 11,5 proc. mężczyzn w UE). Ta zależność występuje również w Polsce, gdzie w 2020 r. z domu pracowało 10,5 proc. pracownic i 7,6 proc. pracowników. Decyzje o pozostaniu w domu niejednokrotnie podyktowane są koniecznością opieki nad dziećmi lub osobami starszymi.

Jak zauważył Paweł Borys, prezes grupy PFR, rosnąca popularność pracy zdalnej odbija się na rynku powierzchni biurowych. Z kwietniowych danych CBRE wynika, że w pierwszych miesiącach br. wynajęto ok. 109 000 mkw. powierzchni biurowej w Polsce – to o 21 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok temu. W ciągu roku powierzchnia biurowa zwiększyła się o 8 procent.

Pierwszy rok eksperymentu, jakim było przechodzenie w tryb pracy zdalnej na niespotykaną dotąd skalę, pokazał, że większość Polaków nauczyła się radzić sobie w nowych warunkach. Ze zrealizowanego przez Insight Lab badania opinii pracowników na temat wpływu pandemii COVID-19 wynika, że w przypadku 64 proc. osób pracujących, w ciągu 12 miesięcy motywacja do pracy utrzymała się na jednakowym poziomie (wzrost z 50 proc. od kwietnia 2020 r.), 8 proc. respondentów zadeklarowało wzrost motywacji do pracy (wobec 12 proc. rok wcześniej), a odsetek ankietowanych sygnalizujących spadek motywacji do pracy zmniejszył się z 28 do 23 procent. Nowa rzeczywistość została szczególnie entuzjastycznie przyjęte przez młodych pracowników, w wieku 18–24 lat. W tej grupie wiekowej co piąta osoba wskazywała na wzrost motywacji do pracy (21 proc.).

Niestety, pracownicy odczuwają również negatywne konsekwencje pandemii. 44 proc. ankietowanych wskazało, że ich poczucie bezpieczeństwa zmalało, co trzecia osoba odczuła pogorszenie kondycji finansowej firmy (35 proc.), a 33 proc. obawia się utraty pracy. Tym bardziej cieszy zapowiadany przez MRPiT zakaz dyskryminacji pracowników zdalnych, który ma się znaleźć w Kodeksie pracy. Podobnie, pracownika nie będzie można zwolnić ze względu na odmowę pracy zdalnej lub rezygnację z home office.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jakich benefitów oczekują polscy pracownicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Praca zdalna: istnieje kraj, w którym co czwarty pracownik przeszedł na home office - Strefa Biznesu

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska