MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Premie świąteczne. W ZUS pracownicy etatowi dostaną po 2 tys. zł, a w policji nawet 4 tys. zł

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Premie świąteczne maja zagwarantowane, m.in. urzędnicy ZUS w Bydgoszczy, a z mundurowych - policjanci. Nie wszędzie jednak bonusy pod choinkę są czymś oczywistym, bo np. listonosze w tym roku nic nie dostaną
Premie świąteczne maja zagwarantowane, m.in. urzędnicy ZUS w Bydgoszczy, a z mundurowych - policjanci. Nie wszędzie jednak bonusy pod choinkę są czymś oczywistym, bo np. listonosze w tym roku nic nie dostaną Maciej Jeziorek/Polskapress
Nagrody w ZUS nie są tak wysokie, jak wynikało z przecieków, które do nas dotarły, ale na premie mogą liczyć wszyscy pracownicy w bydgoskim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Premie zostaną wypłacone jeszcze w grudniu. Ich wysokość zależy jednak od sposobu zatrudnienia. Prawdziwy bonus pod choinkę trafił się policjantom.

Zobacz wideo: Policja i straż miejska wzmagają kontrole maseczek

Z nieoficjalnych informacji, jakie otrzymaliśmy, wynikało że w bydgoskim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych niektóre świąteczne benefity mogą sięgnąć kilkunastu tys. zł. Te rewelacje dementuje jednak Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim. Potwierdza, że faktycznie premie będą wypłacone, ale nie w takiej wysokości.

To Cię może też zainteresować

- Jeszcze w grudniu 1102 pracowników Oddziału ZUS w Bydgoszczy otrzyma nagrodę indywidualną - mówi Krystyna Michałek. - Ci, którzy pracują na pełen etat, otrzymają 2000 zł brutto. W przypadku niepełnego wymiaru czasu pracy ta część nagrody jest ustalana proporcjonalnie do wymiaru etatu.

Nagrodę indywidualną otrzymają wszyscy pracownicy, którzy byli zatrudnieni na dzień 31 października 2021 roku. Wyłączeniu - jak wyjaśnia ZUS - podlegają tylko te osoby, które pozostają w okresie wypowiedzenia z przyczyn leżących po stronie pracownika. To samo dotyczy również urzędników, którzy przebywali we wspomnianym terminie na urlopach bezpłatnych. Tu istotne jest to, że taki urlop musi trwać powyżej 30 dni. Bez premii pozostaną ponadto osoby na urlopach wychowawczych.

"Zarząd ZUS nieustanie zabiega o poprawę sytuacji finansowej pracowników Zakładu. Zależy nam na utrzymaniu w Zakładzie strategicznych specjalistów, na których opiera się efektywne funkcjonowanie ZUS" - czytamy z odpowiedzi z urzędu. Dalej rzecznik bydgoskiego oddziału zapewnia: "Musimy zrobić wszystko, by – szczególnie w obecnej sytuacji – pracownicy Zakładu czuli, że ich wytężona praca jest adekwatnie wynagradzana i doceniana. Warto zauważyć, że pomimo trudnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa w Polsce, Zakład Ubezpieczeń Społecznych cały czas funkcjonuje na pełnych obrotach, realizując bieżące i dodatkowe zadania".

Wspomniane kwoty premii to jednak nie wszystko. Zatrudnionym w urzędzie przysługują również dodatkowe bonusy.

- Część pracowników, którzy wykazali się zaangażowaniem w realizację dodatkowych zadań, może liczyć także na nagrodę uznaniową. Na dzień dzisiejszy nie mamy informacji ilu pracownikom i w jakiej kwocie zostanie wypłacona nagroda uznaniowa - dodaje Krystyna Michałek.

Premie nie wszędzie

Jak jest w innych urzędach? Świąteczne premie nie są czymś oczywistym, np. w Poczcie Polskiej. Tam jeszcze przed dwoma laty zatrudnieni otrzymali po 800 zł dodatku tuż przed Bożym Narodzeniem. Na tym się jednak skończyło. Premii nie było w ubiegłym roku, nie będzie i w tym.

- Z uwagi na trudną sytuację finansową oraz prowadzone w tym roku zwolnienia grupowe, nasza spółka nie może sobie pozwolić na dodatkowe benefity przedświąteczne dla pracowników - słowa Justyny Siwek, rzeczniczki Poczty Polskiej cytuje Business Insider Polska.

Przy czym należy zaznaczyć, że informacje przedstawiane przez Business Insider rzeczniczka Poczty Polskiej dementuje.

- Kwota 800 zł została wypłacona w roku 2019 w ramach prowadzonych negocjacji płacowych dotyczących podwyżek - podkreśla Justyna Siwek w informacji przesłanej Polskapress. - Wynagrodzenia pocztowców, z uwagi na sytuację finansową nie zostały wówczas podniesione, natomiast zdecydowano o wypłacie jednorazowego dodatku. Natomiast w tym roku, w październiku zostało zawarte porozumienie płacowe, które wprowadza podwyżkę płac dla pracowników od 1 stycznia 2022 roku. W efekcie, pracownik Poczty Polskiej zatrudniony na pełen etat otrzyma w średnio 4458 zł brutto więcej wynagrodzenia w przyszłym roku, niż otrzymywał w roku 2021.

Dodatkowo, co podkreśla rzecznik PP, w przywołanym porozumieniu widnieje też zapis "o możliwości wypłaty nagrody w wysokości 500 zł brutto, jednak pod warunkiem uzyskania środków z tytułu (ustawy, red.) o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Warunek niezbędny do wypłaty tego świadczenia nie został jeszcze spełniony, ponieważ Poczta dotychczas tych środków nie otrzymała, ale ich otrzymanie oznacza właśnie wypłatę dodatkowych 500 zł brutto dla pocztowców."

- Jednocześnie pragnę podkreślić, że wszystkie premie wynikające z obowiązującego w Spółce regulaminu premiowania, są wypłacane pracownikom na bieżąco. Mowa tu zarówno o premiach miesięcznych, kwartalnych, jak i o premii rocznej, wypłaconej w październiku. Regulamin premiowania nie przewiduje natomiast wypłaty „premii świątecznej” - dodaje Justyna Siwek.

Wysokie premie zostały przyznane jednak, np. policjantom. Wczoraj na konta mundurowych zgodnie z zapowiedziami Komendanta Głównego Policji miały wpłynąć nagrody świąteczne w wysokości średnio 4 086 zł na etat.

- Nie zostały narzucone żadne kryteria oceny policjantów i pracowników a nagrody będą przyznawane według propozycji dokonywanych przez przełożonych, którzy najlepiej znają dyspozycyjność i jakość zadań wykonywanych przez podległych im funkcjonariuszy i pracowników - wynika z informacji KGP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska