Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiera Tuska walka o kasę

Marek Weckwerth [email protected] tel. 52 32 63 184
fot. wikipedia.org
Polska jest fenomenalnym miejscem na gospodarczej mapie świata - zapewnia premier Donald Tusk. Aby ten fenomen nie znikł, zapowiada gruntowną reformę finansów publicznych.

Optymizm szefa rządu wynika zapewne z faktu, że produkt krajowy brutto wzrósł w 2009 roku o 1,7 proc. (dla porównania w 2008 r. sięgnął 5 proc.) i był jedynym "na plusie" w państwach Unii Europejskiej. - Mamy poczucie satysfakcji, że nasz wzrost był jednym z najwyższych w Europie - mówił premier podczas wczorajszego wystąpienia w Politechnice Warszawskiej.

Ograniczyć deficyt

Zapowiedział jednocześnie, iż przed Polską stoją kolejne zadania: Przeciwdziałanie narastającemu zadłużeniu i zbyt wysokiemu deficytowi. Mają temu służyć tzw. reguły wydatkowe: wzrost wydatków z budżetu na cele uznaniowe (poza stałymi wydatkami) nie powinien przekroczyć w najbliższych latach jednego procenta (ponad wskaźnik inflacji). Rząd chce także ograniczyć nowe wydatki na ustawowo regulowane potrzeby strefy budżetowej.

Generalnie, tempo wzrostu wydatków nie powinno przekroczyć szybkości wzrostu PKB (teraz - przypomnijmy - jest to 1,7 proc.).

Cel: Maastricht

Polityka zaciskania pasa ma sprawić, iż do 2012 roku deficyt finansów publicznych spełni kryteria dostosowawcze gospodarki (tzw. kryteria z Maastricht) do wejścia w strefę euro. Deficyt nie może przekraczać 3 proc. PKB. Trzeba zaznaczyć, że w minionym roku deficyt wynosił 7,2 proc. PKB.
Rząd zapowiada także politykę efektywnego planowania wieloletniego i wdrażanie budżetu zadaniowego. Płynność sektora publicznego ma poprawić uwolnienie rezerw gotówkowych.

Sprywatyzować, opodatkować

Budżet mają zasilić kolejne wpływy z prywatyzacji (tylko w tym roku 27 mld zł) oraz uszczelnienie systemu podatkowego.

Obowiązek posiadania kas fiskalnych ma objąć lekarzy i prawników. Ponadto rząd chce ograniczyć ulgi podatkowe przy kupnie przez przedsiębiorców samochodów z tzw. kratką oraz paliwa do tych pojazdów.

Nie zabiorą marzeń?

- Przygotowujemy projekty ustaw, które rozpoczną proces upowszechnienia systemu emerytalnego. Nie będziemy zabierać ani pieniędzy, ani marzeń - deklaruje Tusk.

Najważniejszą częścią tej reformy ma być stopniowa likwidacja "mundurówek", czyli emerytur pracowników służb mundurowych.

Zgodnie z założeniem, ci żołnierze, policjanci i funkcjonariusze innych służb, którzy rozpoczną pracę z początkiem 2012 roku, objęci będą powszechnym systemem emerytalnym. Obowiązywać ich będą również także same zasady rentowe i zwolnień chorobowych.

Długo zapowiadana i dyskutowana reforma KRUS (ubezpieczenia rolników) ma się ograniczyć do objęcia najbogatszych rolników systemem powszechnego ubezpieczenia emerytalnego.
Sytuację statystycznego emeryta ma poprawić wydłużenie wieku, w którym odchodzi na zasłużony odpoczynek. Premier nazwał dzisiejsze emerytury jałmużną. Jego zdaniem obowiązujące przepisy zbyt wcześnie wyrzucają ludzi z rynku pracy.

Dokument wraca też do zmiany sposobu wyliczania renty z powodu niezdolności do pracy dla osób urodzonych po 1948 roku. Pozostawienie dotychczasowych zasad powoduje, że renta może być wyższa niż emerytura.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska