Jak ustaliła Centralna Komisja Egzaminacyjna, egzamin odbędzie się w dniach 18-20 grudnia br., a jego przeprowadzenie przez szkoły jest dobrowolne.
Zobacz więcej informacji o egzaminach
Komisje egzaminacyjne udostępnią szkołom materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego). Będą to zarówno arkusze standardowe, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów niepełnosprawnych.
Uczniowie tych szkół, które nie zdecydują się zorganizować próbnego egzaminu, będą mogli pobrać arkusze ze stron internetowych komisji egzaminacyjnych: Centralnej i okręgowych 20 grudnia 2018 r. po godzinie 15.
Wielka próba ma również służyć oswojeniu uczniów z egzaminacyjną atmosferą, dlatego też CKE proponuje, aby testy przeprowadzono w warunkach zbliżonych do „prawdziwego” egzaminu.
Przypomina też, że uczniowie wypełnią próbne arkusze wyłącznie w celach informacyjnych. Chodzi o to, aby dzieci i nauczyciele dowiedzieli się, nad czym należy popracować. Wyniki nie mogą wpływać na oceny.
Z uwagi na termin, w którym odbędzie się próbny egzamin, w pytaniach mogą pojawić się zagadnienia jeszcze nie omówione na lekcjach.
Egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony po raz pierwszy w dniach 15-17 kwietnia 2019 (od poniedziałku do środy włącznie).
Pierwszego dnia uczniowie przystąpią do egzaminu z języka polskiego. Na jego napisanie będą mieli 120 minut. We wtorek, 16 kwietnia, ósmoklasiści zdają matematykę. Ten egzamin potrwa 100 minut. Najkrócej, bo 90 minut będą pisać test z języka obcego, który odbędzie się ostatniego dnia.
Wyniki uczniowie poznają 14 czerwca. Będą one brane pod uwagę przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.
Program 300 plus - jak otrzymać wsparcie finansowe?